Nagy Áron
2024. november 3. vasárnap. 14:16
Petr Pavel cseh elnök számos honfitársának engedélyezte, hogy az ukrán fegyveres erőkben (AFU) szolgáljon. Alapesetben ezt nem tehetnék meg, ugyanis a törvény erejénél fogva tilos idegen hadseregben önkénteskedni vagy zsoldosként szolgálni más államot.
Érdemes hozzátenni, a kormányfő, Petr Fiala már korábban ígéretet tett arra, hogy nem fogják büntetőeljárás alá vonni az elnöki engedély nélkül Kijev oldalán harcoló állampolgárokat.
Sőt, egyeseket még elismerésben is részesítenek az illegális tevékenységükért: október 28–án az államfő posztumusz Hősiességért kitüntetést adományozott Karel Kučernek, aki az ukrán nemzetközi légió tagja volt.
Ezzel összefüggésben érdemes megjegyezni: 2023 decemberében az ukrán sajtó arról számolt be, hogy a háború kezdete óta 553 cseh csatlakozott az AFU kötelékéhez, de közülük csak 151–nek volt engedélye.
A híradásokat böngészve úgy tűnik, egyedül Filip Simannak nem sikerült elkerülnie a felelősségre vonást. Őt idén nyáron hét év börtönre ítélte egy prágai bíróság – Irpinben és Bucsában elkövetett fosztogatásért!
A 27 éves volt cseh katonatiszt a 49. Kárpáti Szics rohamzászlóaljban harcolt. Illetve, ki tudja? Ami biztos, hogy szorgosan gyűjtögette az arany ékszereket, valamint a készpénzt, a befektetési aranyat és az ezüstrudakat. Az eljárás során azt állította, hogy ő csak eleget tett a feljebbvalója utasításainak.
„Azt követtem, amit mondtak nekem. A parancsnok azt mondta nekem, hogy a hadizsákmány az hadizsákmány. Semmi olyat nem tettünk, amit a többiek ne tettek volna” – mondta Siman a bíróságnak.
Ezzel az a baj, hogy a „parancsra tettem” nem mentesít a felelősség alól, és még nagyobb probléma, hogy Irpin és Bucsa a Kijevi területen fekszik, messze az orosz vonalaktól. Márpedig hadizsákmány az, amit az ellenségtől veszünk el, nem pedig azoktól az emberektől, akiknek a védelmére szerződtünk…
Ennek ellenére a bíróság megértő volt, és a törvényesnél enyhébb büntetést szabott ki rá. „A bíróság nem feltételezi, hogy a vádlott egy normális csehországi helyzetben ilyesmire gondolt volna” – indokolta döntését Hana Krestinova bírónő.
Azok ellenben, akik orosz oldalon kapcsolódtak be a háborúba, látszólag automatikusan kapják a 20-21 éves büntetéseket. Ez történt már az eszkaláció előtt, 2021-ben is, amikor egy belarusz állampolgárt – tehát nem is cseh férfit! – marasztaltak el azért, mert önkéntesként csatlakozott a szeparatistákhoz.
Az ügy pikantériája, hogy a 47 éves vádlott első fokon mindössze négy és fél évet kapott. Ez sikerült aztán az ötszörösére emelni, de az ítélet biztosan kiállná a jogállamiság próbáját Strasbourgban…
A donyeckiek oldalán harcoló Jiri Urbaneket szintén meghurcolták: húsz évet kapott, akárcsak Lukash Novacek. Legutóbb pedig Alois Polakon statuáltak példát a cseh hatóságok, és ő még örülhet is a 21 éves börtönbüntetésnek, mivel az ügyész eredetileg 25 évet kért rá!