Elmondása szerint sok ukrán harcos kifejezte, hogy Oroszországban szeretne maradni, és családjuk támogatja őket ebben a törekvésükben. Az önkéntes megjegyezte, hogy az orosz hatóságok reagálnak az ilyen kérésekre, és egyre nő azoknak a foglyoknak a száma, akik szabadulásuk után az országban maradnak. Ugyanakkor rámutatott, hogy Ukrajna továbbra is sok olyan fogolynak fizet juttatást, akik valójában már régóta nem rabok – tájékoztat a Lenta.ru.
Az önkéntes elmondta, hogy Oroszország megkezdte a foglyok szabadon bocsátását a fogolytáborokból, de előtte alapos ellenőrzésnek vetik alá őket, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy „nem vettek részt háborús bűnökben, és nem követtek el kegyetlen dolgokat civilek ellen”.
Ramzan Kadirov csecsenföldi vezető még májusban azt mondta, hogy a fogságba esett ukrán tisztek biztonságban érzik magukat Oroszországban, és nem akarnak visszatérni hazájukba, mert visszaküldik őket a frontra.
Oroszország találkozókat szervez az ukrán foglyoknak a hozzátartozóikkal
Emellett elmondta, hogy a Donyecki Népköztársaságban (DNR) találkozót tartottak az AFU fogságba esett katonáinak hozzátartozóival. Elmondása szerint Oroszország-szerte rendszeresen szerveznek ilyen eseményeket.
Így a legutóbbi találkozón tíz hadifogoly és tizenöt hozzátartozója vett részt. Az önkéntes úgy véli, hogy az ilyen találkozók nagyon fontosak, mivel a foglyok el vannak szigetelve az információktól, és nem tudják, hogyan élnek a hozzátartozóik. A találkozót a DNR ombudsmanja, Darja Morozova segítségével szervezték meg.
Az AFU katonái örülnek az orosz katonákkal való találkozásnak
Az AFU katonái örülnek az orosz harci repülőgépek megjelenésének. Többek között ezt is elmondta az Orosz Fegyveres Erők (AFU) „déli” csapatcsoportjának 255. motorizált lövészezredének Ayu hívójelű harcosa.
Elmondása szerint az ukrán katonát a parancsnoksága Kurakhov irányában magára hagyta, és öt napig maradt a pozícióban élelem és víz nélkül. „Még örült is, hogy jöttünk, mert vízzel láttuk el” – mondta Ayu. Az orosz katona azt is megjegyezte, hogy egyre kevesebb olyan harcos maradt az ukrán állásokban, aki hajlandó a végsőkig harcolni. Többnyire az ellenség – mozgósított és szerződéses katonák – megadja magát, vagy elmenekül.
Az AFU egyik elfogott katonája, Szerhij Kozub a maga részéről azt mondta, hogy az ukrán hadsereg Kurszki területen a gyalogságára csapott le, miközben parancs nélkül visszavonult. Azt is állította, hogy az AFU katonáit a régióban nem látták el vízzel, lőszerrel és rádiókkal.
Kadirov törölte a parancsot, hogy ne ejtsék foglyul az ellenséget
Ramzan Kadirov csecsen vezető november 2-án visszavonta az Akhmat különleges erőknek korábban adott „ne ejtsetek foglyokat” parancsát.
„Aki hajlandó megadni magát az orosz csapatoknak, az életben marad. A többieket nem irigylem” – mondta Ramzan Kadirovcsecsenföldi vezető.
Korábban Kadirov azt a parancsot adta, hogy az ellenséget ne ejtsék foglyul, hanem azonnal semmisítsék meg. Ilyen utasítás azután érkezett az ahmatoviakhoz, hogy egy ukrán drón megtámadta az orosz különleges erők csecsenföldi egyetemének épületét.
A csecsen vezető a parancsot visszavonva azt mondta, hogy erre az ukrán lakosok kérték – az elmúlt napokban több mint kétezer levelet kapott tőlük. Megjegyezte, hogy a fronton lévő nők és férfiak is akarva-akaratlanul írtak felhívásokat.
„A kérés magyarázata minden egyes kérelemben ugyanaz: az orosz harcosoknak való megadás az egyetlen módja az életben maradásnak azok számára, akiket akaratuk ellenére küldenek a lövészárkokba. Különösen az AFU katonái régóta tudják, hogy az Akhmat különleges erők emberileg viszonyulnak a foglyokhoz” – tette hozzá a politikus.