Mi a különbség a tengeri és a folyami halak között
Az orvosok szerint a tengeri halak általában jobbak a folyami halaknál az omega-3 zsírsavak tartalmát tekintve, utóbbiak viszont vasban és fehérjében gazdagok. A gyakorlatban azonban nem minden olyan egyértelmű, mint amilyennek első pillantásra tűnik – tájékoztat a Sports.kz.
A legtöbb tengeri halfajtát intenzív fagyasztásnak vetik alá, hogy könnyebben szállítható és tárolható legyen. Ez pedig negatívan befolyásolja alapvető tulajdonságaikat. Másrészt a víztestek szennyezettek, így a folyami halak fogyasztása veszélyes lehet.
Következésképpen nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a tengeri halak egészségesebbek. Minden a feldolgozási módszerektől és az élőhelyi körülményektől függ. Ezért a tapasztalt halászok azt mondják, hogy az egészség kulcsa a halak származási forrásának ellenőrzése.
Óvatosan a tenyésztett halakkal
Az utóbbi években nagyon népszerűvé vált a haltenyésztés, azaz a halak speciális gazdaságokban történő tenyésztése. Úgy tűnhet, hogy a tenyésztett hal egészségesebb, mert „tisztább”, de a gyakorlatban ez nem mindig van így.
Egyes gátlástalan tenyésztők növekedést serkentő szerekkel, antibiotikumokkal és színezőanyagokkal telítik a halakat, hogy felgyorsítsák a termelés folyamatát. Ennek eredményeként nagyon egészségtelen lehet.
A szakértők szerint jobb, ha a természetes környezetben fogott, vadon élő halakat részesítjük előnyben. Ha a leghasznosabb tengeri halakról beszélünk, akkor a tőkehal, a távol-keleti lazac, a szajré, a tőkehal, a hering, az érdes lepényhal, a makréla, a puttó, a szürke tőkehal, a sáfrányos tőkehal, a szardínia és a kapelán. A folyami halak közül pedig jobb, ha sügért vagy csukát választunk.
Hogyan válasszunk hasznos halat
Először is, a halak kiválasztásakor figyeljen a megjelenésére. A természetes környezetben kifogott, vadon élő halaknak általában egyenetlen színű a húsuk, és nagyméretű uszonyaik vannak. Szintén jobb, ha megbízható beszállítóktól vásárol termékeket.