MH/MTI
2024. november 5. kedd. 21:38
Horvátország uniós biztosa, Dubravka Suica az elmúlt öt évben demokráciáért és demográfiáért volt felelős. Biztosi jelölésének uniós parlamenti elfogadása esetén a Földközi-tenger térségéért fog felelni, ami magában foglalja a régióval való gazdasági és társadalmi kapcsolatok fellendítését. Suica továbbra is felelős marad az uniós demográfiai politikáért is.
A biztosjelölt nyitóbeszédében elmondta: a régió óriási jelentőséggel bír az unió jövője szempontjából. „Ez a térség már egy ideje válaszút előtt áll: a politikai instabilitás, a tartós konfliktusok fenyegető tényezők, továbbá az éghajlatváltozás is, amely átalakítja a biztonságot, az ökoszisztémákat és a gazdaságokat” – emelte ki. Felhívta a figyelmet, hogy a térségben fokozódik a demográfiai nyomás, a gazdasági növekedés pedig törékeny.
Emlékeztetett, hogy lassan 30 éve lépett életbe a barcelonai nyilatkozat, az EU és tizenkét dél-mediterrán ország között létrejött globális partnerség alapító okirata, amelynek célja, hogy a földközi-tengeri térség a béke, a stabilitás és a fejlődés közös térségévé váljon, a politikáról és a biztonságról folytatott párbeszéd, illetve a gazdasági, pénzügyi, szociális és kulturális együttműködés megerősítésének köszönhetően.
Mint mondta, ez az alapja a térséggel való együttműködésnek, viszont az EU-nak többet kell tennie az előrehaladás érdekében. „Szomszédaink gazdasági lehetőségeket keresnek, hozzáférést a tiszta energiához, helyi iparágakat akarnak fejleszteni, és saját növekvő népességüknek, munkahelyeket akarnak teremteni. Ehhez a törekvéshez szükségük van megbízható partnerekre” – hangoztatta.
Hangsúlyozta: a migráció kezelése érdekében az EU-nak be kell fektetnie a szomszédos országokba, jobb lehetőségeket, oktatást és munkahelyeket kell biztosítania. „Meg kell akadályoznunk, hogy a fiatalok az embercsempészek kezébe adják magukat, saját életüket kockáztatva. Erősebb partnerségeket kell építeni ebben a régióban, és biztosítani kell, hogy például az Afrikában élő emberek számára »megteremtsék a feltételeket ahhoz, hogy az országukban boldoguljanak«” – tette hozzá.
A migráció kezelésével kapcsolatos kérdésekre válaszolva többek között azt mondta, hogy az EU tehetségeket akar vonzani a nem uniós országokból, aminek nincs köze az uniós demográfiai zsugorodáshoz. Az alacsony születési arány ellensúlyozására nem a migrációt akarjuk használni, erre vannak más megoldásaink is – mondta.
Azzal kapcsolatban, hogy biztosként miként fogja érvényesíteni az emberi jogi záradékokat a harmadik országokkal kötött migrációs megállapodásokban, Suica elmondta: az összes megállapodás tartalmazza az emberi jogok védelmét, és vannak mechanizmusok, amelyekkel ezt nyomon lehet követni.
Ami az illegális migrációt illeti, a biztosjelölt hangsúlyozta, hogy az EU-nak többet kell tennie a menedékjogot nem kapó migránsok visszatoloncolása érdekében. Az Európai Bizottság egy új visszaküldési irányelvet is előterjesztene – tette hozzá. Mint mondta, a migráció kezelése a földközi-tengeri országokkal kötendő partnerségi megállapodások kulcsfontosságú része lesz.
Suica szerint már folynak a tárgyalások Jordániával egy „stratégiai partnerség” aláírásáról, hasonlóan az EU által nemrégiben Tunéziával és Egyiptommal kötött megállapodásokhoz. Hozzátette: az EU célja, hogy Marokkóval is megállapodást kössön.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy támogatná-e EU és Izrael közötti társulási megállapodás felfüggesztését, a biztosjelölt úgy érvelt, ez azzal járna, hogy „Izrael elveszítené a kétállami megoldás eléréséhez szükséges párbeszédpartnerét”.