MH/MTI
2024. november 6. szerda. 20:36
Abdul Kahar Balhi, a külügyminisztérium szóvivője az X mikroblogon kifejezte abbéli reményét, hogy kézzelfogható előrehaladás történik a kapcsolatokban.
2020 februárjában – Donald Trump első elnöksége idején – az Egyesült Államok Dohában aláírta az úgynevezett katari szerződést, amely megnyitotta az utat az amerikai csapatok kivonása előtt. 2021 augusztusában, már Joe Biden jelenlegi elnök mandátuma alatt az amerikai erők hirtelen kivonultak az országból, majd a tálibok átvették a hatalmat Kabulban. A tálib kormányt azonban még három év múltán sem ismerte el semelyik ország.
Balhi hangsúlyozta, hogy a dohai szerződést Donald Trump elnöksége alatt írták alá, és húszéves amerikai megszállásnak vetett véget.
Hamdulla Fitrat, a tálib kormány helyettes szóvivője már hétfőn hangsúlyozta, hogy „jó kapcsolatot akarnak mindenkivel, Amerikát beleértve”. „Bárki győzzön is, az afganisztáni realitásokon alapuló politika útját kell választania” – tette hozzá.
A tálib hatóságok és a nemzetközi közösség között továbbra is a viszály almája az afganisztáni nők helyzetének kérdése, az ENSZ szerint a tálib kormány „nemi apartheidot” kényszerít a lakosságra.
„Az amerikaiak sem hajlandók nagy országuk vezetését egy nőre bízni” – írta szerdán az X-en a tálibok erősségének számító Kandahár tájékoztatási és kulturális főosztályának a vezetője.