Az alkohol rövid távú hatásai közé tartozik a csökkent memória és a beszéd zavarossága. A hosszú távú sejtkárosodás ezzel szemben nem feltétlenül olyan nyilvánvaló. Az alkohollal összefüggő agykárosodás (ARBI) olyan hosszú távú agykárosodás, amely elpusztítja az agysejteket, és rontja a memóriát.
Kutatások kimutatták, hogy nincs biztonságos alkoholfogyasztási szint. Már kis mennyiségű alkoholfogyasztás is károsíthatja az egészséget, a magas szint pedig még rosszabb hatással jár.
Aki rendszeresen iszik, észreveheti, hogy az alkohol már nem olyan hatással van rá, mint korábban. Idővel kialakul egyfajta tolerancia, és már nem érzi magát olyan jól, mint korábban ugyanolyan mennyiségű alkoholtól. A magas alkoholfogyasztás károsíthatja az agyát és a test többi részét is.
Az alkoholfogyasztás megváltoztatja a neurotranszmitterek szintjét az agyában. Ezek a kémiai hírvivő anyagok jeleket továbbítanak az egész testében, és irányítják a viselkedést, az érzelmeket és a fizikai aktivitást.
Az alkohol növeli a gamma-aminovajsav (GABA) hatását is. Ez részegen lomha mozgást, elmosódott beszédet és lassú reakcióidőt okoz. Az alkohol csökkenti a glutamát hatását is, amely a dopamint szabályozza az agy jutalomközpontjában. Ez örömérzetet generál, meleg, jóleső érzést okoz.
Az alkohol csökkenti a gátlásokat, és elhomályosítja az ítélőképességet, ami kockázatos viselkedésre késztetheti Önt. Kutatások kimutatták, hogy az alkohol súlyosbíthatja a tüneteket és a hangulatváltozásokat az olyan mentális zavarokban szenvedő embereknél, mint a depresszió vagy a bipoláris zavar.
Az alkohol megöli a sejteket, és károsítja a sejthálózatokat az agyban. Az erős alkoholfogyasztás megváltoztatja az idegsejteket, és a normálisnál kisebbé teszi őket, ami súlyos, tartós hatással lehet az agyra. Nem teljesen világos, hogy az agysejtek milyen mértékben nőhetnek vissza.
Egy 2021-ben közzétett tanulmány szerint az erős alkoholfogyasztás az agy térfogatának csökkenéséhez vezethet. A kutatók megállapították, hogy az alkoholfogyasztási zavarban (AUD) szenvedő embereknek kevesebb volt az agyállományuk, mint másoknak. Az érintett agyi régiók olyan készségeket irányítottak, mint a figyelem, a nyelv, a memória és a gondolkodás. Az alkohol tehát többek között rosszabb memóriához és ítélőképesség-romláshoz vezethet.
A májzsugor is okozhat agykárosodást. A hosszú távú erős alkoholfogyasztás e szövődménye a máj hegesedését okozza. A hegszövet rontja a máj fehérjék létrehozására, a vér szűrésére és más testi funkciókra való képességét.
Az agy károsodott régiói az ivás visszaszorítása után elkezdhetnek „világítani” az agyi vizsgálatokon, de vannak határok. Több hónapos teljes alkoholmentességre is szükség lehet ahhoz, hogy az agynak legyen ideje gyógyulni.
Egy 2018-ban közzétett tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik hetente rendszeresen 10 vagy annál több italt fogyasztottak, egy-két évvel rövidebb volt a várható élettartamuk, mint azoknál, akik kevesebb mint öt italt fogyasztottak. Ez a szám négy-öt évvel rövidebbre nőtt azoknál, akik hetente 18 vagy annál több italt fogyasztottak. A kutatók az alkoholfogyasztást a szív- és érrendszeri problémák különböző típusaihoz, köztük a stroke-hoz kapcsolták.
Az erős alkoholfogyasztás agyra gyakorolt hatásai az enyhétől a súlyosig terjedhetnek.
Kisagyi degenerációt is okozhat. Ez a rendellenesség a kisagyban lévő idegsejtek elhalását okozza. A kisagy az agynak az a része, amely az egyensúlyt és a koordinációt szabályozza. A tünetek közé tartozik a beszédzavar és a bizonytalan mozgás.
Homloklebenyi diszfunkció is jelentkezhet. Az agyának homloklebenye irányítja a szociális viselkedést. A homloklebeny károsodása változásokat okozhat a viselkedésben és a személyiségben.
Az alkohol rövid és hosszú távú hatással van a memóriára. Az erős alkoholfogyasztás lelassítja az agykéreg működését, amely az új információkat befogadja és feldolgozza az agyban. Az alkohol az érzékszervi felfogást is tompítja, így nehéz lehet az új információk befogadása.
Az alkohol hatással van az agyában lévő hippokampuszra, amely segít az új emlékek létrehozásában. Ez hozzájárul az ájulásokhoz és a rövid távú memóriazavarokhoz, ha iszik. Kutatások kimutatták, hogy a férfiak és a nők azonos arányban tapasztalnak alkohol okozta emlékezetkiesést, bár a nők ritkábban és kevesebbet isznak, mint a férfiak.
A többszöri erős alkoholfogyasztás hosszú távú következményekkel járhat a memóriára nézve. A kutatók megállapították, hogy azoknál a férfiaknál, akik naponta több mint 2,5 italt fogyasztottak, akár hat évvel korábban mutatkoztak a kognitív hanyatlás jelei, mint azoknál, akik nem ittak, abbahagyták az ivást, vagy enyhén vagy közepesen iszákosak voltak.
A serdülők érzékenyebbek az alkoholfogyasztás okozta agykárosodásra, mint a felnőttek. A tinédzserek valószínűleg nagy kockázatú magatartásformákat követnek el, például befolyásoltság alatt vezetnek és más szereket használnak. A rövid távú memóriát befolyásoló kiesések szintén gyakoriak a serdülők körében.
Az erős alkoholfogyasztás károsíthatja a serdülők agyának fejlődését. A fiatalkorúak alkoholfogyasztása növeli a szorongás, a depresszió és az alacsony önértékelés kockázatát, ami hosszú távon hatással lehet az agyra. Az erős alkoholfogyasztás gyengítheti az agy azon részeit, amelyek a kognitív funkciókért és az érzelemszabályozásért felelősek.