Valószínűleg kevés ember van, akinek semmi problémája nincs az emésztésével. A stressz, az állandó nassolás, a főzésre szánt idő hiánya és ebből a rengeteg készétel fogyasztása – mindez a tápcsatorna működési zavaraihoz, rendszeres gyomorégéshez, evés utáni nehézkességhez és végül betegséghez vezet.
A megfelelő táplálkozásra való odafigyelés és a meglévő GI-betegségek kezelése nélkül nem valószínű, hogy a helyzet orvosolható. Vannak azonban különösen fontos anyagok, amelyek hasznosak a nyálkahártya helyreállításához és általában a GI egészségéhez. Irina Baranova gasztroenterológus szerint az egyik legjelentősebb a B3-vitamin, vagyis a niacin.
A B3-vitamin a következő módon hat a GI-rendszerre:
– Segít fenntartani a nyálkahártya egészségét és épségét, védi a beleket a károsodástól és a gyulladástól.
– Szabályozza a savasságot. Részt vesz a gyomornedv savasságát szabályozó enzimek szintézisében, ami az optimális emésztéshez szükséges.
– Részt vesz az anyagcserében. A B3-vitamin nélkülözhetetlen az energiatermeléshez, amely támogatja a bélsejtek aktivitását és a normális emésztést.
– Antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, azaz segít csökkenteni a gyulladást a bélben, és megvédi a GI-sejteket a károsodástól.
– Segíti a mikroflóra támogatását – elősegíti a hasznos baktériumok növekedését a bélben, támogatja a mikrobiomot, és védelmet nyújt a diszbiózis ellen.
Hol található B3-vitamin?
Ha gyógyszertári vitaminokat kíván szedni, célszerű a szedés megkezdése előtt konzultálni orvosával. A niacinban gazdag ételeket is gyakrabban beillesztheti az étrendjébe. A B3-vitamin megtalálható például a következőkben: mindenféle húsfélékben; zsíros halak – makréla, pisztráng, hering; gabonakészítményekben – hajdina, rizs; diófélék – földimogyoró, mandula; sárgabarack; rozskenyér; friss sárgarépa; friss alma.