Spoiler – ez nem mindig csak a bőrszárazság tünete, ahogy azt sokan gyanítják. De ne aggódjon: vannak választási lehetőségei. Felvázolnak néhány okot, amiért a kezei hámlanak, a hámlás megelőzésének legjobb módjait, és azt, hogy mit tehet a probléma enyhítése érdekében.
Olvasson tovább, hogy megtudja, hogyan akadályozhatja meg a kezek hámlását.
Miért hámlik a keze?
Az összesítés az, hogy a hámlás leggyakrabban szárazság, túlzott nedvesség vagy bőrbetegség következménye.
Szárazság: Ami a szárazságot illeti: Ha a bőrgát nem működik megfelelően, a nedvesség könnyen kijuthat a bőrből, miközben irritáló anyagok juthatnak be, reakciókészséget és irritációt okozva, beleértve a repedést és a hámlást. A hideg, száraz időjárás veszélyeztetheti a bőr védőrétegét, csakúgy, mint a túlmosás. Manapság, a covid utáni korban a kézhámlás leggyakoribb oka a túlzott kézmosás és -fertőtlenítés. Az antibakteriális formulák durva összetevői, valamint a bőr természetes olajainak gyakori tisztítással történő eltávolítása a kezek hámlását és megrepedezését okozhatja.
Túlzott nedvesség: A másik oldalon a túl sok nedvesség – pontosabban az izzadság – hámlást is okozhat (különösen a tenyerén). A kezek izzadnak, amely macerációt okozhat. A maceráció a bőr felpuhulása és lebomlása, amely akkor következik be, ha az hosszabb ideig nedves; ez végül azt eredményezheti, hogy leválik. A tenyérben nagyobb a verejtékmirigyek sűrűsége, mint a test más részein, ezért itt gyakori a túlzott izzadás. A kapcsolódó hírekben a kertolysis exfoliativa néven ismert állapot is szerepel: Ez egy olyan állapot, amikor a tenyér (és néha a talp) ezekben a vékony körökben hámlik. Súlyosbíthatják a szappanok, irritáló szerek, izzadt tenyér, ezért nyáron még inkább előfordulhat.
Bőrbetegségek: A bőrbetegségek tekintetében az ekcéma és a pikkelysömör is vezethet hámló kézhez. Mindkettő gyulladásos állapot, amelyet hámlás és gyakran nyers bőr jellemez – amelyek a barrierdiszfunkció jelei. A gombás fertőzések hámlást is okozhatnak; a kezünket használjuk a cipők felhúzására, amely a lábgomba átterjedését okozhatja a kezünkre, amelyet „két láb, egy kéz szindrómaként” ismerünk.
Hogyan előzzük meg a kezek hámlását?
Kezeink folyamatosan ki vannak téve az elemek hatásának, így amit megtehet, hogy megóvja őket a levegőtől, az erős vegyszerektől. Viseljen kesztyűt télen (vagy amikor olyan feladatokat lát el, mint például a takarítás vagy a mosogatás), és csak gyengéd, hidratáló kézszappant használjon.
Ezenkívül a legjobb, amit tehet, ha gondoskodik róla, hogy hidratálja. Naponta többször használjon kézkrémet, és fontolja meg, hogy egy pár pamutkesztyűvel aludjon a kezén, amely magába zárja a kézkrémet, így szuper puha és sima kezekre ébredhet. Ideális a ceramidokat tartalmazó formulákat használni – amelyek elengedhetetlenek az erős és egészséges bőrgát fenntartásához.
Hogyan kezeljük a hámló kezeket?
Ismét a hidratálásra kell összpontosítani, de ha a keze enyhén hámlik, próbáljon meg néhány naponta gyengéd hámlasztót, például egy enyhe arcradírt használni, hogy segítsen eltávolítani az elhalt bőrt. Olyan krém használatát javasoljuk, amely karbamidot, egy keratolitikus összetevőt tartalmaz, amely segít lebontani az elhalt hámsejteket.
Mindazonáltal mindkét esetben fontos, hogy felkeresse orvosát, hogy diagnosztizálja, mi okozza a hámlást, és hatékony kezelési tervet dolgozzon ki. Ez különösen fontos, ha olyan mögöttes bőrbetegséggel küzd, mint az ekcéma vagy a pikkelysömör, vagy ha túlzottan izzad a tenyere; lehet, hogy meg kell vényköteles gyógyszereketkell alkalmaznia. Izzadt tenyér esetén a botoxinjekciók is nagyon hasznosak lehetnek.