Az amerikai muszlimok sokszínű és növekvő népességet alkotnak, amelyet az is jelez, hogy a 2020-as vallási népszámlálás (2020 U.S. Religion Census) alapján számuk csaknem 4,5 millió fő – azaz az amerikai társadalom 1,34 százaléka. Figyelemre méltó, hogy hét év alatt egymillió fővel, azaz majdnem harminc százalékkal növekedett lélekszámuk.
Az amerikai muszlimok átlagosan jóval fiatalabbak, mint az Egyesült Államok teljes lakossága – írja friss cikkében Kaló József egyetemi docens, az Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója szerint a szóban forgó csoport tagjai jóval fiatalabbak, mint az Egyesült Államok teljes lakossága. Közülük tízből három főiskolai diplomával rendelkezik, sőt, a bevándorlók átlagosan magasabban képzettek, mint helyben született társaik.
A szerző hivatkozik egy augusztus végén végzett felmérésre, amely negyvenezer regisztrált muszlim szavazót célzott meg a hat ingadozó államban. Eszerint ők inkább a demokraták felé hajlanak, így nem meglepő, hogy Harris jelentős különbséggel vezetett Trump előtt. A második helyen azonban egy zöldpárti jelölt állt, Jill Stein, aki nagyon kis különbséggel, 29,1 százalékkal követi Harrist. Jill Ellen Stein (1950–) eredetileg orvos, a Zöld Párt jelöltje, korábban a 2012-es és a 2016-os választásokon is a favoritjuk volt.
Donald Trump egyértelműen Izrael-párti, aki korábban is világossá tette nézeteit a bevándorlás korlátozásáról és ezzel összefüggésben a muszlimokkal kapcsolatban (is), de célja a kampányban nyilvánvalóan az volt, hogy megingassa a szavazókat Harrisszel kapcsolatban. Ennek érdekében azt hangoztatta, hogy véget vetne a konfliktusnak, és békét hozna a Közel-Keletre, a hogyanról azonban nem árult el részleteket. Kalló József hozzáteszi, úgy tűnik, Trump egyre nagyobb támogatást nyer a muszlim származású amerikaiak körében, akiket felháborítanak Joe Biden elnök és Kamala Harris alelnök Izraelt támogató intézkedései.