A középkorban pedig úgy vélték, hogy a szeder védelmet nyújt az átkok ellen, ezért nagyon sokan ültettek a házuk elé szederbokrot.
A szeder gazdag forrása a C-, a K-, az E- és az A-vitaminnak. Megtalálható benne a magnézium, a kálium, a kalcium, a folát, a cink és a vas. Gazdag forrása még a rostoknak és az antocián nevezetű antioxidánsoknak, amelyek kiemelkedő egészségvédő és öregedésgátló hatásokkal rendelkeznek. A kutatási eredmények szerint kiemelkedő rákellenes hatással is rendelkezik ez a gyümölcs a benne található antociánoknak köszönhetően.
A szeder tápanyagai és a gyümölcsben lévő fitotápanyagok elengedhetetlenek a szívünk egészségéhez. Az antociánok rendszeres fogyasztása például megóvhat bennünket a különféle szívbetegségektől. Antioxidánsai nemcsak a rossz, azaz az LDL-koleszterin csökkenését támogatják meg, hanem az érrendszeri gyulladástól is megóvhatnak bennünket.
Mivel gazdag forrása a K-vitaminnak, így erősíti a csontokat, és segítségünkre lehet a csontritkulás megelőzésében is. Ellagsavban is bővelkedik, amely gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik, ily módon szinte megfiatalítja a csontokat.
A gyümölcsben található antioxidánsoknak szerepük van a sejtkárosodások megelőzésében. Ez azért lényeges, mert ahogy öregszünk, úgy egyre nagyobb esélye van a sejtek károsodásának és így a rákos betegségek kialakulásának. A szeder rendszeres fogyasztásával azonban jelentősen mérsékelhető ez a fajta károsodás.
A szeder káliumban és magnéziumban is bővelkedik. Ezeknek az ásványi anyagoknak sok minden köszönhető, többek között a vércukorszint szabályozása is. Ily módon pedig a cukorbetegség előzhető meg.
A szeder rostokban is bővelkedik, így nagyon hasznos lehet azok számára, akik emésztési problémákkal küzdenek. A rostok még az egészséges koleszterinszintet is segítenek fenntartani.
A szeder rendszeres fogyasztása a memóriára is rendkívül pozitív hatással van, hiszen tele van antioxidáns flavonoidokkal. Azoknak, akik rendszeresen fogyasztanak szedret, kevésbé kell tartaniuk az agysejtek károsodásától.
Számos tanulmány vizsgálta a szeder gyulladáscsökkentő hatásait, és megállapították, hogy védelmet nyújthat olyan gyulladásos állapotok ellen, mint az ízületi gyulladás. Egy tanulmány pedig arról számolt be, hogy a szeder rendszeres fogyasztása mintegy nyolcvan százalékkal csökkenti a gyomorbetegségek kialakulását, például nagyon hatékony a gyomorfekély és a gyomorgyulladás ellen.
A szeder antibakteriális, vírusellenes és gyulladáscsökkentő hatásokkal is rendelkezik, amely potenciálisan természetes terápiás előnyöket jelenthet a szájüregi betegségek és a fogfertőzések ellen. A szeder vírusellenes tulajdonságainak köszönhetően segíthet az ajakherpesz kezelésében is.