Az egyik ok, amiért olyan rohadtul fáj a papírvágástól okozott seb, az az, hogy általában olyan testrészeken keletkeznek, amelyek nagyon érzékenyek, mint például az ujjak, vagy – a maradék arisztokratáknak, akik még mindig leveleket küldenek – a nyelv.
„Ezeknek a testrészeknek az ideghálózata kivételes tisztasággal és specifikussággal képes megkülönböztetni a nyomás, a hő, a hideg és a sérülés érzetét. Az agyunknak még speciális területei is vannak arra, hogy az ezekből a testrészekből érkező jeleket nagy felbontásban fogadja” – magyarázza Gabriel Neal, a Texas A&M Egyetem családorvosi klinikai docense a The Conversation című lapnak írt cikkében. „Az a kiváló érzékelő képesség, ami miatt az ujjaink, az ajkaink és a nyelvünk olyan jó abban, amit normálisan csinálnak, a sérüléseket is annál fájdalmasabbá teszi.”
Más érzékeny testrészek, például az arc vagy a nemi szervek is fokozott fájdalmat érezhetnének, ez az egyik oka annak, hogy a nemi szervünket nem használjuk az Amazon csomagok felbontására.
Egy másik ok magának a papírnak az alakja miatt van. Bár szabad szemmel nézve egy papírdarab széle szép, tiszta, egyenes élnek tűnhet, kicsit közelebbről nézve inkább hasonlít egy fűrészlapra, mint egy szakácskésre, ami inkább kaotikus szakadást eredményez, mint tiszta szeletet.
„A seb mélysége tökéletes a bőr idegrostjainak feltárásához és izgalomba hozásához anélkül, hogy károsítaná őket, ahogyan egy mélyebb, pusztítóbb sérülés súlyosan károsíthatja az idegrostokat, rontva a fájdalomközvetítő képességüket” – teszi hozzá Neal. „A papírvágással az idegrostok világítanak és teljesen működőképesek.”
Az, hogy a kedvenc és leggyakrabban használt területeinken történik, azt is jelenti, hogy a nap folyamán nagyobb valószínűséggel nyitjuk fel újra a sebeket, mivel más feladatokat végzünk a kezünkkel és a szánkkal. Emellett a sekély vágások azt is jelentik, hogy nem alakul ki heg, így a seb szabadon marad, és ön egy hihetetlenül irritáló és fájdalmas sebet kap egy gyenge papírdarabtól.