Ez az ital a kávénál is jobban élénkít

A tea több mint 300 különböző anyagot tartalmaz, és az egyik legtöbbet vizsgált anyag a koffein. A teabokor (Camellia chinensis) levelei körülbelül két százalék koffeint tartalmaznak. Ennek az anyagnak számos hatása van a szervezetünkre, de az egyik legismertebb a pszichostimuláció.

A koffein inkább „gátló”, mint serkentő hatású: a koffein ugyanis szerkezetében hasonlít ahhoz az anyaghoz, amely „közli” az agyunkkal, hogy fáradtak vagyunk. A koffein ezen anyag helyett a receptorokhoz (adenozinreceptorokhoz) kötődik, és blokkolja azokat, így átmenetileg nem „adja át” a fáradtságról szóló információt. Emiatt a koffein képes átmenetileg növelni a szellemi és fizikai teljesítőképességet, serkenteni a szellemi aktivitást, és csökkenteni az álmosságot.

A kávé átlagosan több koffeint tartalmaz, mint a tea: egy csésze Americano például körülbelül 120 milligramm koffeint tartalmaz, míg egy csésze fekete tea körülbelül 65 milligrammot. Fontos azonban megjegyezni, hogy egy csésze tea koffeintartalma nagyban függ a tea fajtájától és az elkészítés módjától, és többszörösére is változhat. Néha az erősen főzött tea koffeintartalom tekintetében jelentősen felülmúlhatja a kávét.

Mi befolyásolja a tea koffeintartalmát:

Minél forróbb a víz és minél tovább főzik a teát, annál több koffein kerül az italba.

A fiatal tealevelek több koffeint tartalmaznak, mint az öreg tealevelek.

Minél hosszabb ideig tárolják a teát, annál magasabb a főzés során kivont koffein szintje.

A fekete tea átlagosan több koffeint tartalmaz, mint a zöld tea.

Végül egy érdekesség azok számára, akik szeretnek egy-egy teafiltert többször is újra felhasználni: a második felöntésnél a koffeintartalom 50 százalékkal csökken az első felöntéshez képest, a harmadik felöntésnél pedig további 50 százalékkal csökken a koffeintartalom.

Elolvasom a cikket