MH/ MTI
2024. november 8. péntek. 0:30
Ezt a vádpontot gyakran alkalmazzák politikai ellenfelekkel szemben.
A kegyelemben részesülők között két nő, tizenhét krónikus betegségben szenvedő, valamint három fogyatékossággal élő ember van – áll az elnöki hivatal közleményében. Huszonhét elítéltnek gyermeke van, heten közülük kiskorúak.
A megkegyelmezettek ítéletét nem semmisítették meg, csak a büntetésüket engedték el, a belügyminisztérium felügyel a magaviseletükre.
Az elmúlt hónapokban a harminc éve hatalmon lévő Lukasenka több alkalommal kegyelmezett meg a hatalom legitimitását megkérdőjelező fogvatartottaknak: szeptemberben 67-en, augusztusban pedig 30-an nyerték vissza a szabadságukat.
A Vjaszna (Tavasz) fehérorosz emberi jogi szervezet szerint júliusban 20 ember került szabadlábra, miután letöltötte a büntetését, 18 másiknak pedig „megkegyelmeztek vagy fogolycsere keretében szabadult”.
A Vjaszna szerint a mintegy tízmillió lakosú országban még mindig 1300 politikai fogoly van börtönben.
Az 1994 óta hatalmon lévő Lukasenka elnökségének négy legutóbbi évében ezreket vettek őrizetbe, ellenzékieket, aktivistákat és újságírókat ítéltek súlyos börtönbüntetésre, fehérorosz állampolgárok százezrei menekültek el az országból, egyebek mellett a szomszédos Lengyelországba.
A fehérorosz ellenzék száműzetésben élő vezetője, Szvjatlana Cihanouszkaja szerint számos politikai fogoly egészségi állapota „válságos”, és „az életük nagy veszélyben van”.