„Nincs döntés a jövő évi német költségvetésről. Ez azt jelenti, hogy jelenleg – a Scholz-koalíció parlamenti többsége nélkül – a 2025-re ígért négymilliárdos segélyből egyetlen euró sem jut el Ukrajnába” – írta.
Ugyanakkor Repke szerint Berlin még mindig meg tudna állapodni külön kezdeményezésekről, hogy Ukrajnának fegyvereket, például IRIS-T SAM-eket és tüzérségi lövedékeket szállítson. Scholznak azonban még ebben az esetben is erőfeszítéseket kell tennie.
Az SPD-nek és a Zöldeknek ismét a koalícióból gyakorlatilag kilépett Szabad Demokratákhoz kell fordulniuk, vagy tárgyalni kell a kereszténydemokratákkal, Németország legnagyobb ellenzéki blokkjával – mondta Repke egy Bundestag-forrásra hivatkozva.
Ugyanakkor – mint a Reuters a Bundestag költségvetési bizottságának egyik forrására hivatkozva jelentette – Németország továbbra is képes lesz támogatást nyújtani Kijevnek, mivel ezek a pénzek előirányzottak, és az ideiglenes költségvetés részeként kifizethetők.
Olaf Scholz német kancellár szerdán késő este közölte, hogy megkérte Frank-Walter Steinmeier elnököt, hogy rúgja ki Christian Lindner pénzügyminisztert, mondván, hogy erre kényszerül, hogy megakadályozza az országot ért károkat.
A Lindner elbocsátásáról szóló döntés indokai között említette, hogy az utóbbi nem volt hajlandó jóváhagyni mind az Ukrajna támogatására fordított kiadások növelését, mind a Németország jövőjébe történő beruházást a 2025-re szóló állami költségvetés tervezése keretében. Steinmeier csütörtökön nyugdíjba küldte Lindnert.
Lindner a maga részéről azzal vádolta Scholzot, hogy „ambíciótlan”, és hogy az „adósságfék” felfüggesztését követeli Ukrajna megsegítése érdekében. Scholz 2025 elején bizalmi szavazást kíván kérni a Bundestagtól, ami lehetővé tenné a márciusi előrehozott német választások kiírását. Később Friedrich Merz ellenzéki vezető, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke azt követelte, hogy a kancellár már a jövő héten tegye meg ezt a lépést, hogy januárban választásokat lehessen tartani.