Az agy öregedését felgyorsító napi szokásokat neveztek meg

Rutinos hobbik

Az agytorna nem biztos, hogy olyan hasznos, ha rutinná vált. Fontos, hogy ne csak a meglévő készségeinket tartsuk fenn, hanem arra is kényszerítsük az agyunkat, hogy kilépjünk a komfortzónánkból. A tanulásról való lemondás a megszokott javára alááshatja az agy egészségét, és korai öregedéshez vezethet. Ha viszont valami újat tanul, az agysejtek közötti kapcsolatokat alakít ki, és segít fiatalon tartani az agyát. Ha még sosem játszott hangszeren vagy tanult meg egy idegen nyelvet, akkor is érdemes kipróbálni.

Krónikus stressz

A stressz gyakorlatilag a mindennapi élet szerves része, és a szervezet általában gyorsan regenerálódik a stresszes helyzetekből. A probléma az, hogy a stressz krónikussá válhat és tudomásul sem vesszük. Fontos, hogy egész nap figyeljük az állapotunkat: figyeljünk oda saját szorongó gondolatainkra és szapora légzésünkre. A háttérben lévő stressztől való megszabaduláshoz segíthet például egy hideg zuhany, egy szaunalátogatás vagy egy nagy intenzitású edzés. A napközbeni vagy alvás közbeni nyugalmi állapot lehetőséget ad az idegsejteknek, hogy megjavítsák magukat, ezáltal lassítva az agy öregedését.

Kerülje a társasági életet

A távmunkától kezdve a gyermekvállaláson át a nyugdíjba vonulásig az élethelyzetek gyakran hozzájárulnak a társadalomtól való nem kívánt elszigetelődéshez, minimalizálva a szocializálódás lehetőségeit. Ráadásul a legtöbb ember az életkor előrehaladtával fokozatosan elveszíti társas kapcsolatait. Az új ismeretségek különösen jót tesznek az agynak, és az erős társadalmi kapcsolatok bizonyítottan elősegítik a jó hangulatot (a depresszió a demencia egyik kockázati tényezője). Még az online közösségek is életmentőek lehetnek és valódi előnyökkel járhatnak, ha nincs alternatíva.

Elvihető ételek

A modern élet intenzív tempója azt jelenti, hogy időnként gyorséttermi ételekhez folyamodunk, hogy útközben csillapítsuk éhségünket, vagy készételeket vásárolunk, amikor nincs időnk teljes ételt főzni. Egy egyszeri mikrohullámú ételnek nem lesznek következményei, de hosszú távon a gyorséttermi ételek fogyasztása nem a legjobb megoldás az agya számára. Ezek az ételek gyakran erősen feldolgozottak és magas a telített zsír- és cukortartalmuk. Tanulmányok kimutatták, hogy rendszeres fogyasztásuk idő előtti agyi öregedéshez és a szervet érintő betegségek kialakulásához vezethet.

Mozgásszegény életmód

Ha a fizikai aktivitás napi szokássá válik, számos előnnyel jár, a stresszszint csökkenésétől kezdve az agy fokozott vérellátásáig. Legyen szó tehát akár a kerti munkáról, akár egy sétáról, a rendszeres aktivitás sokkal hasznosabb lehet, mint a heti egyszeri teljes értékű edzés. A szív- és érrendszer edzése és az izomtömeg építése fontos az agy fiatalon tartásához. Emellett növelhetik a növekedési hormonszintet, ami elősegíti az agy egészségét és jólétét.

Rossz alvásminőség

Még az ajánlott 7-9 óra éjszakai alvás után is előfordulhat, hogy a rossz alvásminőség miatt fáradtan ébred, ami közvetlenül befolyásolja az agy egészségét. Alvás közben az elmúlt nap emlékei feldolgozódnak, hogy a jövőben hozzáférhessünk hozzájuk. Emellett az agy öntisztulási folyamata is zajlik a béta-amiloidtól, amely az Alzheimer-kórban szenvedők agyát pusztítja. Ha az alvás túl rövid vagy rossz minőségű, ezek a fontos folyamatok megszakadnak. Egyetlen kialvatlan éjszaka után már gondot okozhat a koncentráció, de az évekig tartó alváshiány növeli az agy idő előtti öregedésének és a demencia kialakulásának kockázatát.

Elolvasom a cikket