MH
2024. november 9. szombat. 9:17
A fül a formatervezés csodája. A hanghullámok begyűjtése a külső fül feladata, ezeket a középfül konvertálja mechanikai rezgéssé, majd a belső fül elektromos jelként továbbítja a hallóidegen át az agyunk hallóközpontjába.
Amikor azonban megfázunk, ez a finoman hangolt rendszer kibillenhet az egyensúlyából, és a fülkürt működésének zavarához vezethet – hívta fel a figyelmet dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ szakembere.
Normális esetben a fülkürt minden nyeléskor vagy ásításkor megnyílik, hogy nyomáskiegyenlítő szelepként szolgáljon a középfül számára.
Az őszi és téli felső légúti fertőzések miatt kialakult orrnyálkahártya-duzzanat vagy a túlzott váladéktermelődés következtében azonban a fülkürt elzáródik, és a dobüreg szellőzése zavart szenved.
A kiegyenlítetlen légnyomás következtében behúzódó dobhártya normális rezgőképessége csökken, a beteg pedig jellemzően fülnyomásérzésről, mérsékelt halláscsökkenésről, fülpattogásról, illetve időnként fülcsengésről, nyilalló fájdalomról számol be.
A fül teltségérzete vagy a nyomásérzés akár az éles, tartós fájdalomig is fokozódhat, ez pedig már már a középfülgyulladás jele lehet.