
Szirtes Györgyi
2024. november 11. hétfő. 5:38
A szójatejet teljes szójababból vagy teljes zsírtartalmú szójalisztből nyerik. A száraz babot néhány órán át vízben áztatják, majd ledarálják, és ismét vizet adnak hozzá tetszés szerint. A hagyományos szójatej esetében a víz és a bab tömegaránya 5:1, a szójaitalok esetében pedig 20:1. A szójatej otthon is elkészíthető.
A szójatej jó energia-, fehérje- és vitaminforrás, például B6-vitamin, B12-vitamin, D-vitamin, E-vitamin és K-vitamin, valamint magas a rost-, cukor- és zsírtartalma. A szójatejben található egyéb fontos ásványi anyagok a kalcium, vas, magnézium, kálium, foszfor, nátrium és cink. Tartalmaz még némi folsavat, tiamint, riboflavint és niacint is.
A szójatej különböző előnyöket kínál a férfiaknak és a nőknek, növényi ösztrogéneket tartalmaz, ami jótékonyan hat a mellrákra és a szexuális reprodukcióra.
A szójatej egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy laktózmentes, mégis szinte hasonló tápértékkel rendelkezik, mint a tej. A világ népességének több mint 50 százaléka laktózérzékeny, ezért a szójatej a legjobb alternatívája a tejnek és a tejtermékeknek.
A szójatejfehérje segít csökkenteni a koleszterinszintet, különösen az LDL-koleszterint, ami a rossz koleszterin. A szójafehérje aminosav- és izoflavon-tartalma idős férfiaknál is csökkenti a szérum koleszterinszintjét. Segít a normál vérnyomás fenntartásában és javítja az általános szív- és érrendszeri egészséget.
A magas telített zsírsav- és koleszterintartalmú tejtermékekkel ellentétben a szójatej többnyire telítetlen zsírokból áll, koleszterint nem tartalmaz. A szójában lévő egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak korlátozzák a koleszterin keveredését a véráramban. Így csökkenti a triglicerid és az LDL vérkoncentrációját, ugyanakkor növeli a HDL (nagy sűrűségű lipoprotein) koncentrációját.
A kalciumveszteség csökkenti a csonttömeget és csontritkuláshoz vezet. Ez egy hormon- és életkorfüggő betegség a menopauza utáni években lévő nőknél. A szójatejben lévő fitoösztrogén segít felgyorsítani a kalcium felszívódását, megelőzve a csonttömeg csökkenését, csökkentve a csontritkulás kockázatát.
A nők ösztrogéntermelésének képtelensége a menopauza idején számos krónikus egészségügyi problémát okoz, például szívbetegségeket, cukorbetegséget és elhízást. A menopauza utáni nők is hajlamosak a depresszióra, hangulatingadozásra és álmatlanságra. A szójatejben található fitoösztrogén hatékonyan helyettesíti az ösztrogént, míg az inzoflavonok segítenek az ösztrogénszint fenntartásában.
A férfiak túlzott tesztoszteronszintje prosztatarákhoz vezet. A szójatejben található fitoösztrogén azonban gátolja a férfiaknál a túlzott termelődését. Minél kisebb a tesztoszteron mennyisége, annál kisebb a prosztatarák kockázata.
A szójatejnek nagyon alacsony a cukortartalma a tejhez képest. Csészénként mindössze hét gramm cukrot tartalmaz, szemben a tehéntej 12 grammjával, ezért kalóriatartalma is alacsony, körülbelül 80 kalória csészénként.
A szójatej jó a fogyáshoz, ráadásul a szójatejben lévő egyszeresen telített zsírsav gátolja a zsír bélrendszeri felszívódását. Az extra adag rost szintén segít a koleszterinszint fenntartásában és az elhízás megelőzésében.
A magas kalciumtartalom miatt nagyon hasznos a csontok növekedése és egészsége szempontjából, akárcsak a tej. Mivel a szójatej laktózmentes és növényi eredetű fehérje, az egyik legjobb alternatíva a laktózérzékenyek és a vegetáriánusok számára.