A Biden-kormányzat a kongresszus által Ukrajnával kapcsolatos kiadásokra előirányzott, összes pénzt fel kívánja használni, mielőtt Donald Trump januárban hivatalba lép. A megválasztott republikánus elnök várhatóan drasztikusan csökkenteni fogja a Kijevnek nyújtott támogatást, vagy arra kényszerítve a NATO európai tagjait, hogy vállalják át a terheket, vagy arra ösztökélve az ukrán kormányt, hogy engedményekkel keressen békét Oroszországgal – tájékoztat az Oroszhirek.
„Biden elnöknek a következő hetven napban lehetősége lesz arra, hogy a kongresszus és a hivatalba lépő kormányzat előtt azt az érvet képviselje, hogy az Egyesült Államoknak nem szabad elsétálnia Ukrajnából, és hogy az Ukrajnától való elsétálás még nagyobb instabilitást jelentene Európában” – mondta Sullivan a Face the Nation című műsorban adott interjúban.
Az amerikai kormánynak még több milliárd dollárja van, amelyet megcsapolhat. Sullivan nem árult el részleteket arról, hogy Biden mikor és egyáltalán kérni fogja-e a törvényhozókat további kiadások engedélyezésére, csak annyit mondott, hogy az elnök „érvelni fog amellett, hogy igenis szükségünk van folyamatos forrásokra Ukrajnának a hivatali idő lejárta után is”.
A Biden-kormányzat megfogadta, hogy Ukrajna mellett áll „ameddig csak szükséges” Oroszország legyőzéséhez. Moszkva a konfliktust az Egyesült Államok által vezetett, Oroszország elleni proxyháborúnak tekinti, amelyben az ukrán csapatok „ágyútöltelékként” szolgálnak.
Az amerikai stratégia továbbra is helyes – állította Sullivan. A gazdasági szankciók megnehezítik Moszkva életét, és végső soron „Oroszország számára az idő előrehaladtával egyre sötétebb a kép” – állította.
Az orosz erők jelenleg dominálnak a harctéren, a csapatok előrehaladása a becslések szerint hónapok óta a legnagyobb mértékű. Kijev a kötelező sorkatonai szolgálat révén nehezen tudja pótolni a harci veszteségeket, mivel a jelentések szerint a harcképes korú férfiak nagy számban kerülik el a behívót.
Az Egyesült Államok és szövetségesei által Oroszországgal szemben már azelőtt bevezetett korlátozások, hogy az Ukrajnával kapcsolatos feszültségek 2022 februárjában nyílt ellenségeskedéssé fokozódtak volna, nem váltották ki azt a legyengítő hatást, amelyet támogatóik ígértek. Az orosz makrogazdasági stabilitás egyik legújabb jele, hogy az ország aranytartalékának értéke októberben először haladta meg a 200 milliárd dollárt.