Az egyik leggyakoribb tévhit az, hogy a szimbólum az USA-t jelképezi, mint az Egyesült Államokban, ahol az S betűt az U két függőleges vonala fedi. Ezt a téves elképzelést Ayn Rand írónő és a szabadpiacok evangélistája, Ayn Rand 1957-ben megjelentAtlas Shrugged című regényében hatalmas port kavart.
Mint sok szép gondolat, ez sem igaz. Az 1776-os megalapításáig a régió Észak-Amerika Egyesült Gyarmatai néven volt ismert, és egyesek szerint a dollárjel már azelőtt használatban volt, hogy egyszerűen Egyesült Államok néven vált ismertté.
Van egy hasonló elmélet, amely szerint a dollárjel az US kezdőbetűkből alakult ki, de nem az Egyesült Államokat jelölte, hanem „ezüst egységet” jelentett. Azonban ez is egy másik hamis etimológia feltételezése.
Egy másikrégebbi elmélet szerint a $ szimbólumot Herkules oszlopai ihlették: az S alak egy tekercs vagy szalag, amely két függőleges vonal köré tekeredik, amelyek az oszlopokat jelképezik. Úgy tűnik azonban, hogy ez az elképzelést ma már nem népszerű.
A Federal Reserve Board, az USA központi bankrendszere szerint az USA 1785-ben hivatalosan is elfogadta a dollár jelét. Azt állítják, hogy a dollár szimbólum a spanyol pesóból származik, amelyet a térségben általánosan használtak, mielőtt a dollár elsőbbséget szerzett volna.
A dollár bevezetése előtt a spanyol peso széles körben volt forgalomban Amerikában, még a brit gyarmatokon is, köszönhetően stabilitásának és magas ezüsttartalmának.
A pesót általában rövidírással Ps-ként írták, ami aztán összeolvadt a szimbólummá, ahol a P és az S egy alakban fedte egymást. Végül a P görbülete egyenes függőleges vonallá alakult, és így alakult ki a ma ismert $.
A történet egy másik változata szerint a $ szimbólum valójában a 8-as számból alakult ki. A pesót „nyolcas darabnak” nevezték, mert nyolc realét ért, ami a spanyol valuta kisebb címlete volt. A dollár szimbóluma eredetileg a 8-as számot tartalmazhatta, talán két egymásra helyezett 8-ast, amelyből alakult ki a $ alak.
Az igazat megvallva, nincs olyan kategorikus bizonyíték, amely bármelyik elméletet alátámasztaná. Az biztos, hogy a $ szimbólumot nem egy grafikusokból álló csapat fejlesztette ki egy tervezett megbízás alapján.
Éppen ellenkezőleg, az idő múlásával organikusan alakult ki, miután számtalanszor firkálták fel a nyugtákra és banki dokumentumokra, gyakran hibákkal és apró eltérésekkel. A számtalan ismétlés után ez a szimbólumhalmaz fokozatosan megszilárdította mai formáját. Ahogyan egy szervezet zűrzavaros evolúcióját is nehéz nyomon követni, úgy a szimbólumok és jelek eredete is homályos lehet.