Az idén november 7-én a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ünnepélyes esemény keretében indította el a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó előadássorozatot, amely a „Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” mottóval valósul meg. A programsorozat célja, hogy közelebb hozza a tudományos eredményeket a nagyközönséghez. A rendezvény megnyitóján Prof. Dr. Kocziszky György, a METU rektora mondott beszédet, amelyben bemutatta az első szemeszter tematikáját, hangsúlyozva a szellemi aktivitás jelentőségét minden életkorban. Szólt a következő előadásokról is, amelyek során a résztvevők betekinthetnek a magyar pénzügypolitika kevésbé ismert, személyes érintettségű pillanataiba. „Bár a Szenior Akadémián nem lesz vizsga, a részvevők az utolsó előadás végén oklevelet kapnak” – emelte ki.
A METU Szenior Akadémia első előadását Prof. Dr. Németh Erzsébet egyetemi tanár, az egyetem Kommunikáció és Médiatudomány szak, illetve a pénzügyi kultúrával kapcsolatos kutatások vezetője tartotta „Hálózatok csapdájában: közösségi média és a generációk” címmel, amely a digitalizáció és a kialakuló függőségek társadalmi hatásaira fókuszált. Dr. Németh Erzsébet aggasztó statisztikákkal szemléltette, hogy a digitális világ mindennapjaink szerves részévé válásával egyre többen szenvednek a képernyőhasználathoz való erős kötődéstől és az ebből fakadó függőségtől.
Rámutatott, hogy – bár a technológia pozitív oldalai vitathatatlanok – a digitális függőség veszélyeinek figyelmen kívül hagyása már nem lehetséges. Az előadásban a pszichológus kifejtette, hogyan vezet a dopamintermelés az agyi stimuláció fokozódásához, a függőség kialakulásához, továbbá hogyan korlátozza a digitális környezet a társas kapcsolatok minőségét.
A Magyar Tudomány Ünnepének eseményei a METU-n itt nem érnek véget. Számos további rendezvény várja az érdeklődőket, köztük a november 15-i „Fenntartható örökségvédelem” konferencia és a november 18-án megrendezésre kerülő „Aki kimarad, lemarad” innovációs és startup konferencia, amelyen elismert hazai szakértők vitatják meg az innovációs ökoszisztéma kihívásait.
A Szenior Akadémia is folytatódik november 21-én, ahol „Az Aranyvonat legendája” című film vetítése és egy kötetlen beszélgetés várja a résztvevőket.