Nagy port kavart az olasz politikában, hogy Elon Musk amerikai milliárdos, az újonnan megválasztott amerikai elnök, Donald Trump támogatója kommentálta az olasz migrációs politikában kialakult feszültségeket. Az olasz bírák ugyanis immár második alkalommal támadták meg a kormány döntését, és úgy rendelkeztek, hogy az albániai zárt migráns központból Itáliába szállítják a bangladesi és egyiptomi bevándorlókat, hogy ott nyújthassák be a menedékkérelmet, és elbírálásáig szabadon mozoghassanak.
Céljuk, hogy ellehetetlenítsék a Giorgia Meloni vezette kormány bevándorlási politikáját. Elon Musk az illegális bevándorlók gyorsított kitoloncolását megakadályozó olasz bíráknak az X-en üzent. Egész egyszerűen úgy fogalmazott, ezeknek a bíróknak menniük kell.
Musk kritikája láncreakciót indít el az olasz belpolitikában. Matteo Salvini kormányfőhelyettes, a Liga elnöke szerint Musknak igaza van. „Nekem december 20-án bíróság elé kell állnom, és hat év börtönt szabhatnak ki rám, amiért miniszterként megállítottam az illegális bevándorlókat. Külföldről nézve még hihetetlenebbnek tűnik” – írta a Facebookon. Matteo Salvini a bírák döntését úgy kommentálta, nemcsak a kormány munkáját nehezítik meg, hanem az olasz állampolgárok biztonságát is kockáztatják azzal, hogy beengedik az illegális bevándorlókat.
Salvini kormányfőhelyettes felhívta a figyelmet arra az óriási ellentmondásra is, hogy bizonyos bírák a migránsok szabadon engedésén dolgoznak, miközben a volt belügyminisztert hat év börtönbe zárnák. A palermói bíróság december 20-án dönt arról, hogy a Liga főtitkára börtönt érdemel-e, amiért megállította az illegális bevándorlást Itáliában.
Giulia Linardi, a Sea Watch civil szervezet szóvivője felháborodását fejezte ki Elon Musk kommentje után. Azzal vádolja az amerikai milliárdost, hogy fenyegeti az olasz igazságszolgáltatási rendszert. Linardi szerint az amerikai mágnás arra használja a kommunikációs csatornákat, hogy megfélemlítsen egy hivatalos szervet, amelyet a kormánynak védenie kellene. A Tesla és az X közösségi oldal tulajdonosa azonban keményen odaszólt a civil szervezet szóvivőjének is.
Kerek-perec kijelentette, a Sea Watch nem más, mint egy bűnbanda.
Laura Boldrini, a baloldali Demokrata Párt képviselője szintén felháborodását fejezte ki. „Milyen minőségben gondolja Elon Musk, hogy megmondhatja, mit tegyenek vagy mit ne tegyenek az olasz bírák? Ki hatalmazza fel, hogy beavatkozzon egy olyan szuverén állam életébe, amely nem az övé” – nyilatkozta a baloldali politikus.
Az Olasz Testvérek képviselőházi frakcióvezetője, Tommaso Foti ugyanakkor úgy véli, nem minősül beavatkozásnak Musk kijelentése. Semmivel sem keményebb kijelentés, mint amit az olasz képviselők tesznek az amerikai politikával kapcsolatban.
Elon Musk később egy másik bejegyzésben elfogadhatatlannak nevezte az olasz bírák és a kormány között kialakult helyzetet. Olaszország népe demokráciában él, vagy egy meg nem választott autokrácia hozza meg a döntéseket? – tette fel a provokáló kérdést.
A milliárdos bejegyzését itt tekinthetik meg:
Objektum doboz