MH/ MTI
2024. november 15. péntek. 17:10
Nacsa Lőrinc, aki eddig a vallási turizmusért felelős miniszteri biztos posztját töltötte be, A vallási turizmus elmélete és gyakorlata Magyarországon című könyv bemutatóján a Brenner János Hittudományi Főiskolán kiemelte: azok a hazai és külföldi turisták, akik olyan értékekhez látogatnak, amelyeket „szakrális desztinációként” tartanak számon, hozzájárulnak ahhoz, hogy 2024 turisztikai rekordév lehessen.
Emlékeztetett: 2019-ig folyamatosan emelkedett a Magyarországra érkező külföldi turisták és a belföldi látogatók száma is, ezt a szakrális helyeken is érezni lehetett. A koronavírus-járvány idején azonban a látogatók száma nagyon visszaesett.
Az államtitkár hozzátette: a vallási turizmus mostani erősödése azért örömteli, mert Nyugat-Európában a meglévő kincseket, szakrális helyeket világi helyekké alakítják át.
Magyarországon „büszkének kell lennünk arra, hogy megóvjuk ezeket a helyeket” – mondta, példaként említve a székesegyház-felújítási programot, amelyben több székesegyház megújulhatott az országban.
Az eseményen stratégiai és partnerségi megállapodást írt alá Nacsa Lőrinc Veres András győri megyés püspökkel, valamint Reisner Ferenccel, a főiskola rektorával a 2025 februárjában induló, két féléves vallásturisztikai szakember szakirányú továbbképzési szak indulásáról.
Nacsa Lőrinc a képzésről szólva hangsúlyozta, hogy a kormány ösztöndíjrendszere segíteni fogja azokat a hallgatókat, akik a vallási turisztikaiszakember-képzésre jelentkeznek. Meglátása szerint A vallási turizmus elmélete és gyakorlata Magyarországon című könyv a hallgatók segítségére lesz majd a képzés során.
Veres András megyés püspök azt emelte ki, hogy napjainkban olyan turisztikai szakemberekre van szükség, akik ismeretekkel rendelkeznek a szakrális helyekről és a vallásról.
Egy-egy templomi idegenvezetés egyfajta evangelizáció is – tette hozzá.
Barcza Attila, Sopron és térsége fideszes országgyűlési képviselője, a könyv egyik szerzője ismertette: A vallási turizmus elmélete és gyakorlata Magyarországon című kötetnek hat szerzője van és nyolc fejezeten keresztül mutatja be a vallási turizmust.
Egyik legfontosabb fejezete az, amelyben a szerzők szűkebb és tágabb értelmezését fejtik ki a vallási turizmusnak – fűzte hozzá.
Kundi Viktória, a Széchenyi István Egyetem docense, a könyv szerkesztője azt mondta, hogy nemzetközi tudományos munkákra alapozva alakították ki a könyv végső formáját, hitéleti kérdéseket is próbáltak figyelembe venni, és beépíteni a tudományos munkába.
A könyvvel az oktatásban részt vevők és idegenvezetők munkáját kívánják segíteni – tette hozzá.