A cukorbetegség olyan krónikus betegség, amelyben a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, vagy a szervezet nem tudja azt hatékonyan felhasználni. Ez a vércukorszint emelkedését okozza. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) számításai szerint a cukorbetegség egyike annak a négy fő nem fertőző betegségnek, amelyek megrövidítik az átlagos várható élettartamot.
Mivel a pékáruk megemelik a vércukorszintet, fogyasztásukat cukorbetegség esetén szigorúan korlátozni kell (illetve betartani a dietetikus által előírt szénhidrátdiétát – szerk. megjegy.).
A kutatók jelenleg kétféle megoldást kínálnak a probléma megoldására: vagy a liszt teljes kerülése, vagy a kenyér receptjének megváltoztatása olyan biológiailag aktív vegyületek bevitelével, amelyek csökkentik a glükózszintet és szabályozzák a lipid-szénhidrát anyagcserét. Az SCFU tudósai a második utat választották: a VolgGMU Piatigorszki ágának munkatársaival közösen alacsony glikémiás indexű kenyeret és pékárukat hoztak létre a Covid–19 után inzulinfüggő cukorbetegségben és károsodott immunrendszerben szenvedő emberek számára.
A kiegyensúlyozott pékáru elérése érdekében a szerzők a búzalisztet kukoricaliszt és csicseriborsóliszt keverékével helyettesítették. Emellett posztbiotikumot (teagombakultúrát) is adtak hozzá. A tudósok szerint a posztbiotikumok pozitív hatással vannak az immunitásra és az anyagcserére, és helyreállítják a bél mikroflóráját. A tanulmány szerzői megjegyezték, hogy ezeknek a pékáruknak a fogyasztása az immunitás erősödéséhez, az anyagcsere javulásához, a glükózszint csökkentéséhez, és a hasnyálmirigy-szövet regenerációs folyamatainak aktiválásához vezet. Ezenkívül lehetővé teszik az éhségérzet szabályozását.