Porckorongsérvnek a gerincoszlopot alkotó csigolyák közötti porckorongok előboltosulását nevezzük. A probléma távolról sem számít ritkának: 10-ből 8 ember szenved életében legalább egyszer deréktáji fájdalomtól és minden ötödik ember alsó végtagba is sugárzó fájdalmat is tapasztal. Sokaknál a nyaki csigolyák meszesedése okoz problémát, amely komoly, az életminőséget is jelentősen romboló következményekkel is járhat. A WebMD cikke összegyűjtötte azokat a tüneteket, amik felhívhatják a figyelmet a betegségre.
A porckorongok szerepe a gerincoszlop rugalmasságában, illetve hajlékonyságában (mobilitásában) van, követi a gerinc mozgásait. A nyaki porckorongok stabilizálják a gerincoszlop felső részét, és lehetővé teszik, hogy a fejünket könnyedén forgathassuk és előre-hátra dönthessük. A nyaki csigolyák idővel meszesedni kezdenek, ami a korral járó, természetesnek mondható folyamat. A mozgásszegény életmód, illetve az ülőmunka azonban fokozza a kialakulás kockázatát, ezért sokak már fiatalon küzdenek az első tünetekkel. A kutatások azt mutatják, hogy a 40 év alatti tünetekkel nem járó emberek körülbelül 25 százalékánál, 40 év felettiek pedig 60 százalékánál kialakult valamilyen degeneratív elváltozás. A panaszok sokaknál már csak akkor jelentkeznek, ha a fájdalom általánossá válik.
A nyaki sérv leggyakoribb és legnyilvánvalóbb tünete a nyak merevsége, illetve az ezen a területen tapasztalt fájdalom. Ez utóbbi sok esetben kisugározhat a vállakra, illetve a hát felső szakaszaira is, ilyenkor nehezebb lokalizálni a fájdalom kiinduló pontját. Amennyiben a kitüremkedés nyomni kezdi a gerincvelőn áthaladó idegek valamelyikét – akár többet is egyszerre – úgy érzéskiesést tapasztalhat a beteg. Ez még kevésbé lokális, bizonyos gyökök nyomása esetén a fájdalom a comb hátsó felszínén a lábszár és lábfej külső felszínén keresztül a kisujjba sugárzik. Zsibbadás jelentkezik, a lábujjak vagy a kézfej egy része pedig érzéketlenné válik. Attól függően, hogy melyik csigolyák között alakult ki a sérv, izomgyengeség is jelentkezhet.
A porckorongsérv kezelésében kiemelt szerepe van a fizikoterápiának, főleg akkor, ha hosszabb ideje fennálló, krónikus panaszokról van szó. A fájdalmat, illetve a gyulladások mértékét gyógyszerekkel is enyhíthetik. Előfordulhat, hogy műtétre is szükség van, ez a kezelés azonban sok esetben nem jelent végleges megoldást.