Gazdatüntetések kezdődnek Franciaországban

MH/MTI
2024. november 17. vasárnap. 19:41

A tárcavezető a héten találkozott a mezőgazdasági szakszervezeti vezetőkkel, hogy „párbeszédet kezdeményezzen, és elmondja nekik azt is, hogy mik a határok” – mondta az RTL kereskedelmi rádió, az M6 kereskedelmei televízió és a Le Figaro című napilap műsorában. Bár a tüntetés jogát az alkotmány garantálja, a miniszter „három határra hivatkozott: nem lehet kárt okozni mások tulajdonában, embereket megsebesíteni és nem lehet tartós lezárás, mert különben zéró tolerancia lesz” – hangsúlyozta Bruno Retailleau.

Hozzátéve, hogy nem fog habozni „mozgósítani” a rendfenntartó erőket a forgalom helyreállítása érdekében. Elmondta azt is, hogy „párbeszédet” folytatott a szakszervezetekkel, „éppen azért, hogy a dolgok ne fajuljanak el”. Kevesebb mint egy évvel azután, hogy januárban az ország autópályaszakaszainak lezárásához vezetett a gazdák példátlan méretű országos megmozdulása, a fő mezőgazdasági szakszervezetek hétfőtől ismét tüntetésre szólítják fel tagjaikat.

A gazdák továbbra is tiltakoznak a jelentős bürokrácia és a megélhetési gondjaik miatt, azzal érvelve, hogy a gyorssegélyek és a kormányzati bejelentések ellenére a helyzetük nem javul. Az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezet tagállamai között kötendő megállapodást is határozottan elutasítják, a francia kormányhoz hasonlóan, amely biztosította a gazdákat arról, hogy „minden lehetséges eszközt” be fog vetni annak megakadályozására.

Emmanuel Macron vasárnap Buenos Airesben tárgyalt Javier Milei argentin elnökkel, ahol a Mercosurral kötendő szabadkereskelmi megállapodás ellen tiltakozó francia gazdák álláspontját is közvetíti.

Franciaországban ritka módon valamennyi politikai erő támogatja a gazdák tiltakozását a szabadkereskedelmi szerződés ellen, amelyet az Európai Bizottság több ország, például Németország és Spanyolország nyomására az év végéig szeretne aláírni a Mercosurrel, az Argentínát és Brazíliát is magában foglaló regionális tömörüléssel.

A francia gazdák tartanak a latin-amerikai húsáradattól, és az Európában hatályos szigorú környezetvédelmi és egészségügyi előírásoktól mentes latin-amerikai termékek tisztességtelen versenyétől.

Elolvasom a cikket