Magyar Tibor
2024. november 19. kedd. 5:31
„Az elmúlt ezer napban mintegy egymillió katona sebesült vagy halt meg, több tízezer polgári személy esett áldozatul, Ukrajna infrastruktúrája, gazdasága tönkrement és a lakosság nagy hányada elmenekült” – összegezte az orosz–ukrán háború eddigi ezer napját Horváth József.
A Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója kiemelte, az oroszok még bírják ezt a háborút, átálltak hadigazdaságra, el tudják látni a katonáikat, tudják finanszírozni. Az államadósságukat csökkentették, amióta tart a háború. Az EU eközben súlyos gazdasági válságba került, aminek következményének tekinthetjük a német politikai helyzetet is – tette hozzá.
A szakember megjegyezte, az amerikaiak a háború tovább folytatását és a gyors eszkalációját is elindították azzal, hogy engedélyt adtak arra, hogy fegyvereket használhatnak az ukránok mélyen orosz területre, annak ellenére, hogy két hónap múlva már Trump lesz az elnök.
Kiemelte, a fronton nagyon rossz a helyzet, nem rotálják a katonákat, nem kapnak utánpótlást, jön a tél, semmiféle perspektíva nincs számukra. A fronton lévő katonák pontosan tisztában vannak az erőviszonyokkal, látják, hogy az ellenfél mennyire erős, ezzel szemben ismerik a saját erejüket is. Az ukrán hadsereg morális állapota lassan eléri a mélypontot – húzta alá Horváth József.
Emlékeztetett, az európai országok már csak hitelből tudják megoldani Ukrajna támogatását. „A valóságban mindenki tisztában van vele, hogy ahogy az Egyesült Államokban elzárják a csapokat egy teljesen más felállásra kell készülni” – fogalmazott.
A háború következményeiről elmondta, Oroszország megtalálta az új piacokat, el tudja helyezni a nyersanyagait, az energiahordozóit. Nem szorul európára, még a német luxusautókra sem szorul. Európa tartósan elveszítette ezt a hatalmas piacot. Ahhoz, hogy ezt újjaépítsék nagyon sok időre és diplomáciai munkára lesz szükség – fűzte hozzá a szakember.
Horváth József kifejtette, Zelenszkij története lassan véget ér. Sem az új amerikai, sem az orosz vezetőségnek nincs rá szüksége. Ukrajna újjáépítése kapcsán a legfontosabb kérdés, hogy milyen területet fognak Ukrajnának nevezni. A következő kérdés az lesz, hogy ki fogja finanszírozni az ország újjáépítését. Megjegyezte, Ukrajna második nyelvként elfogadta az angolt, mintha arra készülnének, hogy nyugati befektetők fogják meghatározni a maradék Ukrajna sorsát a jövőben. Ha el is indul ez az újjáépítés kérdés, hogy hol lesznek azok a munkáskezek, akik újjáépítik ezt az országot. Ukrajna elöregedett, elnéptelenedik. Rengeteg bizonytalansági tényező van – tette hozzá.
Zelenszkij jövőjéről úgy fogalmazott: „A legkisebb opciót az öngyilkosságnak látom. Az oroszoknál felmerült, hogy náluk kell menedékjogot kérnie, hogy biztonságban legyen. Nyilvánvaló ez humor, de abban igazság van, hogy senki sem fogja garantálni az ő biztonságát. Zelenszkij elnök élete nagyon nehézzé fog válni.”
Objektum doboz