Ezer 13 és 17 év közötti gyermek (amerikai) szüleit kérdezte meg a Michigani Egyetem a gyermekük fehérjekiegészítő-fogyasztási szokásairól. Öt válaszadóból kettő azt mondta, hogy gyermeke az előző évben szedett valamilyen fehérjekiegészítőt. A kutatók szerint vélhetően ez nem csak az ottani gyerekekre igaz – írja a Ripost.
Mit használnak fehérjebevitelre a fiatalok?
A legnépszerűbb termékek a fiatalok körében itthon is a fehérjeszeletek, a shake-k és turmixok, valamint a fehérjeporok. Ezeket sokszor a szülők, rokonok, edzők, tanárok, más diákok és a közösségi média tanácsára, nyomására kezdik el enni és inni.
Miért fogyasztanak ilyesmiket a tinik?
A kutatásból az is kiderült, hogy a fiúknál a leggyakoribb motiváció a sportteljesítmény javítása és az izomtömeg növelése, míg a lányok inkább étkezés helyettesítésére használták ezeket a termékeket, például fogyáshoz. Nagyon sokszor egyébként az időhiány is elhangzik mint ok.
Könnyen túlzásba lehet vinni a fehérjebevitelt
Az ajánlott napi fehérjebevitel a lányok esetében 46 g, a fiúk esetében pedig 52 g. Ezek a mennyiségek normál étrenddel is könnyen elérhetők, és a szakemberek szerint a fiatalok többsége kiegyensúlyozott táplálkozással elegendő fehérjét juttat a szervezetébe. A túl alacsony vagy túl magas fehérjebevitel azonban egyaránt káros lehet.
Az emberi szervezetnek szüksége van a folyamatos fehérjebevitelre, amely függ az életkortól és a szervezet egészségi állapotától. A WHO szerint a javasolt fehérjebevitel 19 év felett, átlagos aktivitású személyek számára 0,8 g/testtömeg-kilogramm/nap.
Ez a baj a túl sok bevitt fehérjével
A fehérjekiegészítők gyakran tele vannak cukorral, néha koffeinnel, és nem feltétlenül egészségesek, épp ellenkezőleg. Ráadásul a hosszú időn át tartó, magas fehérjebevitel
- hányingert,
- kiszáradást,
- gyomorfájást és vesekárosodást okozhat.
A másik véglet sem jó, akinek ugyanis az étrendje hosszú időn keresztül nem biztosít elegendő fehérjét, annál izomtömeg-vesztés, fáradtság és hangulatromlás jelentkezhet.