MH/MTI
2024. november 20. szerda. 16:18
Sikorski azt követően tette közzé a bejegyzést, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériuma szerdán bejelentette: a kijevi amerikai nagykövetség egy súlyos légitámadás veszélyéről értesült, ezért zárva tart, és a képviselet dolgozóinak azt tanácsolják, hogy légiriadó esetén menedéket keressenek.
A lengyel külügyminiszter szerint a kijevi lengyel nagykövetség nyitva tartása az egyik „látható jele annak, hogy Lengyelország szolidáris a szabadságáért harcoló Ukrajnával”.
Piotr Lukasiewicz kijevi lengyel nagykövet később a PAP hírügynökségnek elmondta: a légitámadásról szóló figyelmeztetést „nagyon komolyan veszik”, mindazonáltal a munkahelyen marad személyesen ő is, a munkatársak egy része pedig az épület „biztonságos helyiségeiben” dolgozik.
„Folyton háborús körülményekben dolgozunk, ez történik ma, tegnap, mindaddig, amíg folytatódik a civil objektumok és az ukrán városok elleni orosz bűnözői agresszió” – fogalmazott a nagykövet.
A PAP ebben az összefüggésben felidézte: a kijevi lengyel nagykövetség szüntelenül dolgozik az ukrajnai háború kitörése óta, és az uniós tagállamok egyetlen külképviseleteként Kijev 2022-es súlyos bombázása idején is működött, a helyszínen maradt Bartosz Cichocki korábbi nagykövet vezetésével.
A szintén kedden aktualizált orosz nukleáris doktrínáról Sikorski aznapi sajtóértekezletén elmondta: a nukleáris fegyverek alkalmazási küszöbének csökkentése Oroszország részéről arra vall, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „talán végre tudatosította, hogy Oroszország katonailag gyengébb a Nyugatnál”.
Arról, hogy Putyin aláírta a módosított nukleáris doktrínát, újságírók kedden a jordániai látogatáson tartózkodó Andrzej Duda lengyel elnököt is kérdezték.
„Oroszország nem először és nem utoljára fenyegetőzik. (…) Aláírta? Hát, a papír mindent elbír” – reagált az államfő.