Halálos betegség mutatható ki a leheletből

Az innovatív technológia gyors, fájdalommentes és költséghatékony módszert kínálhat a betegség korai diagnosztizálására, jelentősen javítva a tüdőrákos betegek gyógyulásának esélyeit.

A Csöcsiang Egyetem kutatóinak vezetésével egy nemzetközi kutatócsoport olyan eszközt fejlesztett ki, amely képes a tüdőrák korai jeleit kimutatni a leheletből. A prototípus a leheletben található izoprén nevű vegyület szintjét elemzi, amely a tüdőrákos betegek esetében alacsony szokott lenni. Bár az izoprén koncentrációjának változása rendkívül csekély, a fejlesztők egy érzékeny szenzor segítségével képesek kimutatni ezt az eltérést.

A készülék kulcsa egy különleges nanotechnológiai anyag: a platina, indium, nikkel és oxigén kombinációjából készült ún. nanopehely. Ezek a nanopelyhek az izoprénnel kölcsönhatásba kerülve elektronokat szabadítanak fel, amelyek mennyisége pontosan mérhető. Az eszköz érzékenysége lenyűgöző: akár 2 ppb (milliárdod rész) izoprénszintet is képes detektálni. (A ppb azt jelenti, hogy egymilliárd légrészecske között 2 darab izoprénmolekula van jelen.)

Az első kísérleti vizsgálatok során a tüdőrákos betegek leheletében az izoprén szintje 40 ppb alatt volt, míg az egészséges személyeknél meghaladta a 60 ppb-t.

Az eszköz nemcsak az izoprént tudja azonosítani más vegyületek között, hanem párás környezetben is megbízhatóan működik, ami kulcsfontosságú egy leheletet monitorozó diagnosztikai készülék esetében.

A tüdőrák a világ egyik leggyakoribb és legpusztítóbb betegsége, amely évente mintegy 1,8 millió halálesetet okoz, és elsősorban a dohányosokat veszélyezteti.

Elolvasom a cikket