Kutatások szerint akár még egy banánt is elfogyaszthatunk lefekvés előtt, hiszen számtalan pozitív hatása ismeretes. Most ezek közül mutatunk be néhányat.
A banán olyan tápanyagokban bővelkedik, amelyek elősegítik a gyorsabb és minőségibb alvást. Megtalálható benne egy triptofán nevű aminosav, amely a szerotonin előfutára, egy olyan neurotranszmitter, amely szabályozza a hangulatot, és elősegíti a relaxációt. A szerotonin melatoninná alakul a szervezetben, amely nem más, mint az alvás-ébrenlét ciklus szabályozásáért felelős hormon. A banánban található tápanyagok segítenek ezeknek a hormonoknak az előállításában.
A banán olyan alapvető ásványi anyagokban is bővelkedik, mint a magnézium és a kálium, amelyek nagyszerű izomlazító tulajdonságokkal rendelkeznek. A minőségi alvás egyik gátja gyakran az izomfeszültségből ered. Az izmok sok minden miatt kerülhetnek feszült állapotba: a háttérben meghúzódhat komoly betegség, illetve a napi stressz is. A magnézium és a kálium kombinációja azonban segít enyhíteni az izmok feszültségét, ezzel pedig elérhetjük azt a nyugalmat, amely az alváshoz elengedhetetlenül szükséges. Ezen kívül a banánban olyan természetes cukrok is találhatók, amelyek alvás közben segítenek a vércukorszint szabályozásában.
A banán nagyon jó szénhidrátforrásnak is számít. Általában a szénhidráttartalmú táplálékok fogyasztása nem javasolt lefekvés előtt, azonban a banán kivételt képez, mivel a természetes cukrai segítenek a vércukorszint szabályozásában. Mivel az energia ezekből a cukrokból csak lassan szabadul fel, ezért megakadályozza a vércukorszint emelkedését, és ez meggátolja, hogy az éjszaka közepén arra ébredjünk fel, hogy éhesek vagyunk.
Nem csak a banán, más zöldségek és gyümölcsök is megtámogathatják a gyorsabb elalvást. A legújabb kutatások szerint a kivi is javíthatja az alvást. Egy vizsgálatban a vizsgálati alanyoknak lefekvés előtt egy órával egy-egy kivit kellett elfogyasztaniuk. A vizsgálati eredmények szerint ezek a személyek gyorsabban elaludtak, hosszabb ideig aludtak, és kipihenten ébredtek fel, tehát az alvásuk minőségi volt.
A cseresznye hatására növekszik a szervezetben a melatoninszint, ami pedig nemcsak gyorsabb, de minőségi alvást is eredményez.
A narancs és az ananász mintegy 50 százalékkal fokozhatja a melatonintermelést. A narancs a B-vitaminok nagyszerű forrása is, amely vitaminok számos módon segítik az alvást. Csökkentik a szorongást és a depressziót, javítják az alvás-ébrenlét ciklusát, és fokozzák az agy alvást elősegítő fő neurotranszmitterei, azaz a GABA, a dopamin és a szerotonin termelődését.
A kelkáposzta tele van kalciummal, amely segít az agynak a triptofán felhasználásában a melatonin előállításához.
A paradicsom fitonutriens likopinban bővelkedik, amely jobb alvást biztosít.
A bazsalikom megnyugtatja az elmét, csökkenti a kortizolszintet, és nagyon eredményesen kezeli az enyhe depressziót.
A sárgarépa alfa-karotinban bővelkedik, amely szintén szorosan kapcsolódik a jobb alváshoz.
Az édesburgonya fokozza a GABA-szintet a szervezetben, egy olyan neurotranszmitterét, amely lelassítja az agyat, és csökkenti a stresszt, illetve a szorongást. Az édesburgonya magnéziumban, káliumban, kalciumban és B6-vitaminban is bővelkedik. Ezek a tápanyagok ellazítják az idegeket, és serkentik a szerotonin és melatonin termelését, amelyektől álmosnak érezhetjük magunkat.