A palesztinok üdvözölték az ICC döntését

MH/ MTI
2024. november 21. csütörtök. 21:52
Frissítve: 2024. november 21. 22:02

A Gázai övezetet ellenőrző Hamász közleményében történelmi lépésként méltatta a döntést, és felszólította az ICC-t, hogy „terjessze ki a felelősségre vonás körét a megszállás minden bűnös vezetőjére”.

A határozat „fontos történelmi precedenst teremt, és a népünk elleni hosszú távú történelmi igazságtalanság helyreigazítását jelenti” – fogalmazott a Hamász.

„Ez egy fontos lépés az igazság és az áldozatoknak való igazságszolgáltatáshoz vezető ösvényen, mindez azonban korlátozott és spirituális jellegű lépés marad, ha nem támogatja minden ország” – hangoztatta Bászem Naim, a Hamász egyik magas rangú tisztségviselője.

A Palesztin Nemzeti Hatóság üdvözölte a döntést, s sürgette a bíróság égisze alá tartozó államokat, hogy hajtsák is végre – jelentette a WAFA palesztin hírügynökség.

A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője közölte: „Az Egyesült Államok alapjában véve elutasítja a magas rangú izraeli tisztségviselők elfogatásáról szóló bíróság döntését. (…) Mélyen aggasztónak tartjuk az ügyész sietségét, hogy letartóztatási parancsokat kezdeményezzen, továbbá az ehhez a döntéshez vezető súlyos eljárási hibákat” – tette hozzá.

„A bíróság egy veszélyes vicc. Eljött az idő, hogy az amerikai szenátus cselekedjen és szankciókkal sújtsa ezt a felelőtlen testületet” – hangsúlyozta Lindsey Graham republikánus szenátor.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök kérdésre válaszolva kijelentette, hogy Kanada eleget fog tenni a nemzetközi bíróságok döntéseinek. „Nagyon fontos, hogy mindenki tartsa magát a nemzetközi joghoz” – húzta alá.

Christophe Lemoine francia külügyi szóvivő azt mondta, hogy az elfogatóparancsok „összhangban állnak az ICC statútumával”, de egyértelműen nem foglalt állást abban, hogy őrizetbe vennék-e az érintett állami vezetőket. „Ez egy jogilag nagyon összetett kérdés” – fogalmazott.

Antonio Tajani olasz külügyminiszter azt mondta, hogy Róma a szövetségeseivel fogja megvitatni, miként értelmezzék a döntést és hogyan cselekedjenek közösen. „Támogatjuk az ICC-t… a bíróságnak jogi, nem pedig politikai szerepe kell legyen” – tette hozzá.

Guido Crosetto olasz védelmi miniszter viszont úgy fogalmazott, hogy Olaszország kénytelen lenne letartóztatni Netanjahut is, ha odalátogatna.

Simon Harris ír miniszterelnök „rendkívül jelentős lépésnek” nevezte az elfogatási parancsokat, hozzátéve, hogy Dublin tiszteletben tartja az ICC szerepét Felszólított egyúttal arra, hogy mindenki, aki olyan helyzetben van, hogy segítse a törvényszék létfontosságú munkáját, az „tegye ezt sürgősséggel”.

Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter felfoghatatlannak és képtelennek nevezte az ICC-döntést. A külügyi tárcavezető hivatala ugyanakkor leszögezte, hogy a Római Statútum részeseként Ausztria köteles teljesíteni az elfogatóparancsok végrehajtását.

Sir Keir Starmer brit miniszterelnök szóvivője úgy fogalmazott, hogy Nagy-Britannia tiszteletben tartja az ICC függetlenségét. Egyben leszögezte, hogy „nincs erkölcsi egyenlőség Izrael, a demokrácia, valamint a terrorszervezetek, a Hamász és a libanoni Hezbollah között. (…) Továbbra is az azonnali tűzszünetre összpontosítunk, hogy véget vethessünk a pusztító erőszaknak a Gázai övezetben” – tette hozzá.

Elolvasom a cikket