Az EgészségAblak felgyorsítja a betegellátást

MH/ MTI
2024. november 21. csütörtök. 11:18

Rétvári Bence elmondta, hogy az alkalmazás felgyorsítja az ellátáshoz való hozzájutást, és az egészségügyben rendelkezésre álló kapacitások hatékony felhasználásához is hozzájárul.

Ismertetése szerint az elmúlt években több mint négyezerrel nőtt a praktizáló orvosok a száma, jobban felszerelt rendelők vannak, az emberek mégis azt érzik, hogy nehezen jutnak be az orvoshoz.

Kifejtette, hogy a betegek szerint – a felmérések alapján – az orvoshoz való bejutáson, az időpontfoglalás rendszerén szükséges javítani.

A felmérésekből az is kiderül, sokan azért választják a magánellátást, mert ott könnyebb időpontot foglalni – tette hozzá.

A kormány feladata tehát az orvoshoz való bejutás javítása – emelte ki. Hozzátette, hogy míg évente mintegy 200 ezer ellátást regisztrálnak a fekvőbeteg-ellátásban, addig a járóbeteg-ellátásban csaknem 60 milliós az esetszám.

Ezért a kormányzati beavatkozás, a várakozási idő csökkentése a járóbeteg-szakellátásra irányult – közölte Rétvári Bence.

Az államtitkár közlése szerint jelenleg 134 rendelőben 3543 szakrendelésre van szabad időpont, az idei évre összesen 280 ezer. Megjegyezte, hogy február végéig 902 ezer a szabad időpontok száma.

Kitért arra is, hogy tíz emberből hat maximum 20 kilométert utazik a szabad időpont miatt, de kettő beteg akár 40 kilométerre, és további kettő pedig akár 80 kilométerre is elutazna szabad időpontért.

Az időpontfoglalás során alkalmazott úgynevezett időbélyegzőkkel láthatóvá és összehasonlíthatóvá válik a betegellátás időtartama, pontos adatok mutatják, hogy ugyanaz a szakellátás egyik vagy másik rendelőben gyorsabban vagy lassabban megy, hol a legpontosabb betegellátás, és egy nap alatt hány beteget látnak el – sorolta.

Értékelése szerint az EgészségAblak alkalmazás tehermentesíti az orvosokat is, mert nem nekik vagy a szakdolgozónak kell megtalálniuk a beteg számára alkalmas időpontot.

Arról maga a beteg dönt és a számára alkalmas időpontot választja ki – hangsúlyozta. Az applikáció funkciói közül kiemelte, hogy a beteg minden egészségügyi adata hozzáférhető, többek között korábbi leletek, kórházi zárójelentések, receptek. Így nincs elveszett adat vagy egészségügyi dokumentum – mondta.

Közölte, hogy a „tb-lámpa” funkció segítségével a felhasználók ellenőrizhetik, rendelkeznek-e teljes értékű egészségbiztosítással.

Az EgészségAblakban elérhető a legszélesebb körű és legpontosabb magyarországi egészségügyi adatbázis, amelyben például a betegségek, tünetek részletes ismertetői is megtalálhatók. Új funkció az elégedettségi visszajelzés lehetősége – jegyezte meg.

Az alkalmazást eddig csaknem 3,5 millióan töltötték le és az adatok alapján 2,9 millió ember be is jelentkezett – mondta Rétvári Bence.

Elolvasom a cikket