Az USA továbbra is az EU stratégiai szövetségese

MH/MTI
2024. november 21. csütörtök. 23:10

Az európai uniós tagállamok külügyminisztereinek nemzetközi kereskedelmi témákkal foglalkozó tanácskozását követő sajtótájékoztatón a lett biztos hangsúlyozta: a miniszterek között általános egyetértés volt abban, hogy proaktív együttműködésre kell törekedni az új amerikai kormánnyal a transzatlanti kereskedelmi és beruházási kapcsolatok terén.

Elmondta, hogy a miniszterek az orosz és fehérorosz termékek behozatalára kivetett vámok emeléséről is tárgyaltak. „Hasonlóan gondolkodó partnereinkkel együtt az EU sokat tett azért, hogy minden szükséges eszközzel támogassa Ukrajnát, és politikai és gazdasági nyomást gyakoroljon az agresszor Oroszországra. És erőfeszítéseinket folytatni fogjuk” – jelentette ki.

Dombrovskis üdvözölte, hogy a tagállamok készek további nyomást gyakorolni Oroszországra, továbbá néhány tagállam azon kérését is, hogy a lehető legszélesebb körben vessenek ki vámokat az orosz és fehérorosz importra. „Az Európai Bizottság jelenleg egy olyan szankciós javaslaton dolgozik, amely a mezőgazdasági termékekre, köztük a műtrágyákra összpontosít – tette hozzá.

Emlékeztetett: az uniós kereskedelempolitika Oroszország brutális agressziójának kezdete óta vezető szerepet játszott Európa Ukrajnának nyújtott támogatásában, és az EU-ba irányuló ukrán exportra kivetett vámok eltörlésével hozzájárult Ukrajna gazdaságának élénkítéséhez is.

Az uniós biztos felhívta a figyelmet arra, hogy az EU már most a szabadkereskedelmi megállapodások legnagyobb hálózatával rendelkezik a világon, és ezt tovább kívánja bővíteni. Az unió jelenleg tárgyalásokat folytat Indonéziával, a Fülöp-szigetekkel, Thaifölddel, Indiával, a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezettel és Mexikóval. Emellett Malajziával is vizsgálják a szabadkereskedelmi megállapodást, decemberben pedig megkezdődnek a tárgyalások az Egyesült Arab Emírségekkel – taglalta.

Ami az afrikai kontinenst illeti, az EU és Kenya gazdasági partnerségi megállapodását más kelet-afrikai országok számára is megnyitják, továbbá tárgyalások zajlanak Elefántcsontparttal, Ghánával, Kamerunnal és Nigériával a fenntartható beruházások megkönnyítéséről szóló megállapodásokról.

Az EU emellett digitális kereskedelmi és fenntartható beruházási egyezményeken is dolgozik. Szingapúrral tavaly már kötöttek digitális megállapodást, Dél-Koreával 2025 elejére várható az egyezmény – jelentette ki az uniós biztos.

Elolvasom a cikket