Hipoglikémiáról – azaz alacsony vércukorszintről – akkor beszélhetünk, ha vérünk glükóz tartalma 70 mg/dl alá esik. Ilyenkor fáradtnak érezzük magunkat, valamint szédülés, de akár eszméletvesztés is jelentkezhet. Ezen tünetek egy jelentős részét szinte biztos, hogy sokan megtapasztalták már életük során. Az alacsony vércukorszint oka lehet akár diéta, de gyógyszer mellékhatása is, azonban a cukorbetegségben szenvedők esetében a hipoglikémia gyakrabban fordul elő és akár életveszélyes is lehet.
Különösen fontos tehát, hogy tisztában legyünk vele milyen ételek lehetnek a segítségünkre, legyen szó akár cukorbetegségről, vagy alkalmi hipoglikémiáról.
A legfontosabb ilyenkor, hogy olyan ételt válasszunk, amely alacsony rost és fehérje tartalmú, ellenben magas glikémiás indexel rendelkezik, hiszen ilyenkor nagyon fontos, hogy a glükóz gyorsan fejtse ki hatását.
Ilyen esetekben még a cukros üditők sem számítanak tabunak, hiszen kiválóan alkalmasak arra, hogy gyorsan emeljék fel a vércukorszintüket. Azonban itt sem szabad túlzásba esni, az ajánlások szerint fél pohár bőven elegendő.
Hasonló a helyzet a cukorkák esetében is, itt azonban mindig érdemes megnézni a tápérték táblázatot, hiszen ahány fajta cukorka annyi féle cukortartalom. Általánosságban azonban elmondható, hogy 5-6 szem könnyen segíthet ha bajba kerülnénk.
Aki a természetesebb megoldást preferálja annak pedig érdemes a méz és a juharszirup felé fordulni, hiszen mind a kettő köztudottan magas cukortartalmú étel, emellett azonban rengeteg antioxidánst is tartalmaz.
A legtöbbet azonban a rendszeres és körültekintő étkezéssel tehetünk egészségünkért, amennyiben azonban az alacsony vércukorszint hosszú távon és visszatérően is fennáll, úgy mindenképp érdemes felkeresni egy szakorvost a helyzet kivizsgálása érdekében.