Odadörgölt egyet a hazaáruló lengyeleknek a helyi Alkotmánybíróság

MH/MTI
2024. november 22. péntek. 21:14

A taláros testület ötfős összetételben döntött, a végzést a jelen lévő bírák többsége támogatta – közölték az alkotmánybíróság honlapján. Dariusz Barski januárban nyújtott be alkotmánybírósági panaszt leváltása miatt. Adam Bodnar akkor arra hivatkozva mentette fel, hogy Zbigniew Ziobro, az előző kormány igazságügyi minisztere 2022-ban szabálytalanul nevezte ki Barskit a tisztségre.

Az alkotmánybíróság pénteki döntése szerint Bodnar januárban a vonatkozó törvény hibás értelmezése alapján intézkedett. Ezáltal korlátozta Barski alkotmányos jogát a közszolgálati tisztség betöltéséhez – állapították meg. Barski megbízatását továbbra is hatályosnak találta szeptemberben a lengyel legfelsőbb bíróság illetékes kamarája is. Andrzej Duda lengyel elnök többször minősítette jogsértőnek Barski leváltását. A lengyel kormánypárti politikusok nem tekintik érvényesnek az alkotmánybírósági végzéseket, és a kormányfői hivatal illetékes osztálya nem teszi közzé őket a jogi közlönyben.

A kormánykoalíció a taláros testület átalakítását tervezi. Az ezt célzó, a parlamentben szeptember közepén megszavazott két törvényt azonban Andrzej Duda nem írta alá, hanem október elején előzetes alkotmánybírósági normakontrollra küldte.

A kormánytöbbség kétségbe vonja az előző, a Jog és Igazságosság által vezetett kormány által kinevezett legfelsőbb bírósági tagok státuszát is. Adam Bodnar pénteken, Didier Reynders uniós igazságügyi biztossal közösen tartott varsói sajtókonferencián megerősítette azt az álláspontját, miszerint az államügyész posztját jelenleg az általa márciusban kinevezett Dariusz Korneluk tölti be.

Az alkotmánybíróságról kijelentette: annak tagjai között olyanok is vannak, akiknek „nincs bírói státuszuk”. Kétségbe vonta Julia Przylebska alkotmánybírósági elnök státuszát is. Didier Reynders a témában elmondta: varsói látogatása során a Bodnar által államügyésznek kinevezett Dariusz Kornelukkal találkozik, mert az ő kinevezése „átlátható” volt, és ezt szerinte „semmilyen független, törvényes bíróság” nem vonta kétségbe. Hozzátette: „tudjuk, milyen kétségek érintik a legfelsőbb bíróság és az alkotmánybíróság összetételét”. Reményét fejezte ki, hogy „sikerül megoldani (…) az alkotmánybírósági függetlenség hiányának problémáját”.

Elolvasom a cikket