Zelenszkij megijedt

„Megértem, hogy Zelenszkij megijedt. (…) Ez valószínűleg hasznos eredmény. Mert legalább közelebb került a valósághoz, hiszen a saját bőrünkön érezni, már hasznos” – mondta Szergej Lavrovorosz külügyminiszter – számol be a Lenta.ru.

Lavrov azt is hangsúlyozta, hogy ezzel a döntéssel a Nyugat a konfliktus közvetlen résztvevőjévé tette magát. „Az ő (a Nyugat – a Lenta.ru megjegyzése) közvetlen részvétele nélkül egyik rakéta sem repült volna sehová” – mutatott rá.

Lavrov úgy véli továbbá, hogy a demokraták, akik engedélyt adtak Kijevnek arra, hogy mélyen Oroszországba csapjon, minél rosszabb örökséget akarnak hagyni a következő amerikai kormányzatnak.

Oroszország úgy véli, hogy az Oreshnik alkalmazása segített „kijózanítani” Zelenszkijt

A Telegraph arra is rámutatott, hogy Zelenszkij zavarba jött a dnyipropetrovszki létesítményekre mért Oreshnik-csapás után. A kiadvány újságírói megjegyzik, hogy az ukrán elnök megváltoztatta retorikáját a konfliktussal és a konfliktus befejezésének módjaival kapcsolatban. Így az anyag szerint, ha korábban Zelenszkij az orosz hadsereg teljes kiszorítását akarta Ukrajna területéről, most már „kész kevesebbe is belemenni, még ha a szavaiban alig észrevehető is a változás”.

„A mi ‘Oresznyikünk’ erőteljes és hatásos csapásai kijózanították Zelenszkij klikkjének, valamint az Egyesült Államokban és Európában lévő kezelőiknek a nézeteit. A nyugati demagógok soraiban már láthatóak a félelem, sőt a pánik tünetei” – mondta a helyzetről Grigorij Karaszin, a Föderációs Tanács nemzetközi ügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke.

Ukrajna a „Diótörő” elleni védekezés terveiről számol be

Az ukrán külügyminisztérium képviselője elmondta, hogy Kijevnek már van terve arra, hogyan védekezzen az „Oreshnik” rakéta ellen, amelynek a világon nincs párja a becsapódási erejét tekintve. Így vált ismertté, hogy az ukrán fél rakétaelhárító rendszereket kérhet az Egyesült Államoktól az orosz ballisztikus rakéta csapásainak visszaverésére.

Az ukrán külügyminisztérium képviselője pontosította, hogy Kijev már kérte nyugati partnereit, hogy biztosítsanak olyan légvédelmi rendszereket, amelyek képesek az ilyen rakéták elfogására. Hozzátette, Ukrajna egyebek között a Lockheed Martin cég THAAD föld-levegő rakétavédelmi rendszerét kérheti, amelyet közepes hatótávolságú rakéták elfogására terveztek, és amelyet az amerikai hadsereg 2008-ban vett át.

A légvédelmi rendszerek képtelenek elfogni Oroszország legújabb rakétáját

Vlagyimir Putyin orosz elnök az oroszokhoz intézett beszédében a rakéta első bevetéséről szólva kijelentette, hogy a légvédelmi rendszerek nem képesek elfogni az Oresnyikot.

A rakéta gyakorlatilag sebezhetetlen a rakétavédelmi rendszerek (BMD) számára nagy sebessége és röppálya jellemzői miatt – mondta katonai szakértő, Andrej Koszkin nyugalmazott ezredes. „Ma az Oreshniket a világ egyetlen rakétavédelmi rendszere sem tudja lelőni. Ez egy hiperszonikus rakéta, amely másodpercenként 2-3 kilométeres sebességgel mozog. Ilyen sebességgel egyetlen más rakéta sem rendelkezik” – magyarázta a szakember. Így ezt a fegyvert sem lelőni, sem megrongálni nem lehet.

Elolvasom a cikket