„Nem lesz béke, a háborúk korába megyünk bele, a világrendváltás fogalmában az is benne van, hogy egyensúlyi pontból haladunk át egy másik egyensúlyi pont felé, és az átjáróházat úgy hívják, hogy káosz. Meg háborúk. A háborúk korába megyünk most bele” – mondta el Az igazság órájában, az Alapjogokért Központ (AK) és a Hír FM közös műsorában Robert C. Castel, az AK biztonságpolitikai tanácsadója, tudatta a Magyar Nemzet.
Robert C. Castel kifejtette: Izrael hétfrontos háborúját nagyon egyszerűen össze lehet foglalni. A háború a közel-keleti hegemóniáról szól. Kié legyen a főhatalom, az Egyesült Államoké a szövetségesein keresztül, vagy pedig Iráné? Irán stratégiája az volt, hogy az USA-t és a szövetségeseit – elsősorban Izraelt – három dologgal fenyegeti: az egyik a különböző proxy szervezetek, amelyeket létrehozott, a másik a hosszú távú csapásmérő eszközök, a harmadik pedig az atomfegyverprogram.
Orbán Viktor orosz–ukrán háborúval kapcsolatos békekezdeményezéséről az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója elmondta: a nemzetközi politikában, úgy, mint az ökölvívásban, mindenkinek megvan a maga súlycsoportja, és nagyon nehéz egy államnak a saját súlycsoportja fölött bokszolni. Szerinte Magyarország messze a súlycsoportja felett teljesített a háború kapcsán.
– Úgy gondolom, hogy a jó kapcsolatok, amelyek létrejöttek az Egyesült Államokkal, nemcsak a két vezető között, hanem a politikai elitek között is, ezek millió szállal kötik össze a két állam döntéshozatalát – éppen úgy, mint Izrael és az USA között –, és Magyarország el tud magyarázni egy alternatív európai perspektívát ezzel a háborúval kapcsolatban az amerikaiaknak – vélte Robert C. Castel.