Németországban körülbelül 2,5 millió ember szenved szívelégtelenségben. Ez az egyik leggyakoribb halálozási ok – és a tendencia növekvő. Hogyan lehet felismerni az első figyelmeztető jeleket a mindennapi életben, mi az, ami orvosilag lehetséges, és mire kell figyelniük az érintetteknek sportolás közben – erre hívja fel a figyelmet a német hírportál, az rp-online.de.
A rendelkezésre álló kezelési lehetőségek ellenére sokan már csak akkor fordulnak orvoshoz, ha nagy a baj: minden éveben mintegy félmillió kórházi felvétel történik szívelégtelenség miatt. Évente 37 ezer ember hal meg emiatt, ami a harmadik leggyakoribb halálozási ok Németországban.
A társadalom elöregedése miatt a szakértők arra számítanak, hogy az érintettek száma a jövőben tovább fog nőni. A betegek többsége előrehaladott korú – a 60–79 évesek mintegy tíz százalékát érinti a szívelégtelenség. Azonban a fiatalok körében is egyre több az eset.
Válaszok a legfontosabb kérdésekre
A szívelégtelenség az az állapot, amikor a meggyengült szív nem képes elegendő mennyiségű vért pumpálni a szervek működéséhez. Leggyakoribb tünete a légszomj, és a fáradékonyság.
A felnőttek két-három százalékát érinti, idős korban a gyakoriság megemelkedik. A szívelégtelenség elérheti vagy meghaladhatja a rosszindulatú daganatos betegségek átlagos halálozását is.
Ez egy tünetegyüttes, többek között az alábbi betegségekkel összefüggésben alakulhat ki: a szívinfarktus utáni állapot, cukorbetegség, pajzsmirigybetegségek, túlzott alkoholfogyasztás.
Fontos, hogy időben észleljük a betegséget, és orvoshoz forduljunk.