Valószínűleg mindannyiunkkal megtörtént már néhányszor. Egy egyszerű papírlap van a kezünkben, és az egyik szélét olyan rosszul fogjuk meg, hogy elvágjuk az ujjunkat, vagy amikor lezárunk egy borítékot, és megnyaljuk a ragasztó részét, véletlenül elvágjuk a nyelvünket – írta meg a német hírportál, a bild.de.
A fájdalom rendkívül intenzív, és gyakran csak órákkal vagy akár napokkal később enyhül. De miért van ez?
„Ha egy papír megvágná a combunkat, közel sem fájna annyira, mert a comb nem kapja meg az agy szomatoszenzoros kérgének teljes figyelmét – magyarázza a híres német sebész. – Az ujj és a nyelv természetesen sokkal érzékenyebb a fájdalmas dolgokra.”
Ennek oka, hogy az ujjakban összefutó idegpályák rendkívül érzékenyek. Az ujjak a legkisebb egyenetlenséget is érzékelik. A nyelv pedig az ízlelőbimbókon keresztül jelzi számunkra, hogy valami édes, savanyú, sós vagy keserű. Ezért mindkét testrész különösen érzékeny a fájdalomra.
Ráadásul, mivel rendszeresen használjuk ezeket a testrészeket, a kis seb újra és újra felszakad, ami ismételten irritálja a rendkívül érzékeny idegrostokat.
Mi segít a leghatékonyabban egy papír vágása után? Folyassunk hideg vizet a sérülésre, óvatosan töröljük szárazra, majd tegyünk rá sebtapaszt vagy sebkenőcsöt. A nyelvünkkel persze ezt nem tudjuk megcsinálni.