Egy csésze forró kakaó a kávéhoz hasonló energialöketet adhat. Az előnye: míg a koffein hatása a kávéfogyasztás után gyorsabban elmúlik, a kakaó hatása valamivel lassabban, de sokkal tovább tart.
Ennek oka a kakaóban és az (ét)csokoládéban található teobromin, amely a koffeinnel rokon. Úgy hat, mint a stresszhormon adrenalin, és felgyorsíthatja a szívverést. Az élénkítő hatása azonban valamivel enyhébb.
Tanulmányok azt is kimutatták, hogy a kakaó pozitív hatással van az immunrendszerre. Egyetlen más növényi eredetű élelmiszer sem tartalmaz annyi magnéziumot – 100 gramm kakaóporban 500 milligramm van. A finom csokoládéital pedig rengeteg ásványi anyagot, például kalciumot, vasat, káliumot és rezet is tartalmaz.
A kakaóban is jelen lévő másodlagos növényi anyag, az epicatechin serkenti az agy vérellátását – ami pozitív hatással van a memóriára és a koncentrációra. A kakaóban található feniletilamin (PEA) és triptamin pedig igazi hangulatjavítók.
Még egy plusz: a kávébabhoz hasonlóan a kakaópor is tartalmaz flavonoidokat, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak, ellazítják az ereket és javítják a vércukorszint szabályozását.
Arra azonban vigyázzunk, hogy a kész italporok túl sok cukrot tartalmaznak. Jobb, ha tiszta kakaóporból és tejből készítünk kakaóitalt, ideális esetben cukor nélkül. A tiszta kakaópor legalább 20 százalék kakaóvajat tartalmaz.