Minden harmadik nő szenvedett már el nemi alapú erőszakot az EU-ban

MH/MTI
2024. november 25. hétfő. 22:17

A 2021-es adatokra támaszkodó Eurostat-jelentés szerint a legfiatalabb vizsgált, 18–44 éves korcsoportba tartozó nők 34,9 százaléka, a 45–64 év közötti nők 31,2 százaléka, a 65–74 éves korcsoportba tartozó nőknek pedig a 24,2 százaléka számolt be ellene elkövetett, nemi alapú erőszakról vagy fenyegetésről.

A jelentés szerint az Európai Unióban élő nők 18 százaléka szenvedett el családon belüli fizikai vagy szexuális erőszakot, azonban a pszichológiai erőszakot is figyelembe véve a nők 32 százalékának volt erőszakos partnere élete során.

Nem a partnere részéről elszenvedett, de nemi alapú erőszakról a nők 20 százaléka számolt be, kilenc százalékuk tapasztalt megalázó vagy lealacsonyító bánásmódot, hét százalékuk fizikai, de nem szexuális erőszakot élt át, míg négy százalékukat erőszakolták meg.

Az Európában élő nők „egyharmadába már belerúgtak, megütötték, megerőszakolták vagy megfenyegették hasonlóval” – jelentette ki brüsszeli sajtókonferenciáján az uniós alapjogi ügynökség igazgatója, Sirpa Rautio, elsöprőnek nevezve a nők ellen elkövetett erőszakos cselekmények nagyságát.

Rautio egyúttal a nemi alapú erőszak áldozatainak fokozottabb védelmét sürgette, hozzátéve: az utóbbi tíz évben nem történt jelentős előrelépés ezen erőszak megfékezésében. A 2020 és 2024 között, több mint 114 ezer 18 és 74 év közötti nő megkérdezése nyomán összeállított FRA-dokumentumban kiemelik, hogy az EU-ban minden hatodik nő szembesült már szexuális hátterű erőszakkal, beleértve a nemi erőszakot.

A FRA, a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) és az EU statisztikai hivatala, az Eurostat bevonásával készített felmérés összeállítói rámutatnak arra, hogy a nőket otthonukban és munkahelyükön éri leggyakrabban erőszak.

A munkahelyi zaklatások aránya a 18–29 év közötti megkérdezettek csoportjában volt a legmagasabb – olvasható a felmérésben, amelyben hozzáteszik, hogy a legfiatalabb korcsoportban mérték az ilyen jellegű zaklatás legmagasabb arányát.

Az összeállítók felhívták a figyelmet arra is, hogy az erőszakos cselekmények többségét még mindig nem jelentik be: csak minden nyolcadik áldozat fordul a hatóságokhoz.

Elolvasom a cikket