MH/MTI
2024. november 26. kedd. 21:52
Az országcsoport külügyminisztereinek az olaszországi Fiuggiban tartott keddi tanácskozása végén zárónyilatkozatban figyelmeztettek, hogy Észak-Korea Oroszországnak nyújtott támogatása a konfliktus veszélyes kiterjesztésének számít komoly következményekkel az európai és az indiai–csendes-óceáni térség biztonságára. Felszólították egyben Kínát, hogy tegyen lépéseket ez ellen.
„Oroszország felelőtlen és eszkalációs cselekvésének újabb bizonyítéka a közepes hatótávolságú, de az interkontintálist megközelítő ballisztikus rakétája bevetése november 21-én” – áll a dokumentumban.
„Továbbra is megingathatatlan támogatásunk Ukrajna területi épsége, szuverenitása és függetlensége iránt” – tették hozzá.
A Hetek tárcavezetői egyben kifejezték azon reményüket, hogy még az év vége előtt felszabadíthatják a forrásokat a befagyasztott orosz vagyonra alapozott, 50 milliárd dolláros hitelcsomagból. Megfogadták azt is, hogy fellépnek az Oroszország elleni szankciókat kikerülő csoportokkal szemben.
A G7 megbeszélésein Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter is részt vett.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által az izraeli miniszterelnök ellen kiadott nemzetközi elfogatóparancs ügyében a Hetek együttes közleményükben úgy fogalmaztak, hogy „megerősítik elkötelezettségüket a nemzetközi humanitárius jog iránt és teljesíteni fogják a rájuk háruló kötelezettségeket”.
A Hetek közül egyedül az Egyesült Államok nem tagja a bíróság működését biztosító Római Statútumnak.
A Nemzetközi Büntetőbíróság múlt hét csütörtökön adott ki elfogatóparancsot Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, volt védelmi minisztere, Joáv Galant, valamint a Hamász szélsőséges palesztin szervezet egyik vezetője, Ibrahim al-Maszri ellen. Izrael szégyenletesnek és abszurdnak nevezte a döntést. Az Egyesült Államok szintén elutasította az ICC döntését.
Mindazonáltal a Hetek külügyminiszterei keddi állásfoglalásukban leszögezték, hogy nem lehet egyenlőségjelet tenni a Hamász palesztin terrorszervezet és Izrael közé.