Az Oláh János Emlékesten irodalmi díjakat adtak át

Az est nyitányaként Szentmártoni János Magyarország Babérkoszorúja díjas költő, író idézte meg Oláh János alakját. Ezt követően Lackfi János Babérkoszorú- és József Attila-díjas költő, író versekkel emlékezett édesapjára.

Még Oláh János indította el Az Év Legsikeresebb Szerzője díjat, amelyet az esten a Széphalom Könyvműhely (Mezey Katalin), az Orpheusz Kiadó (Pánczél András) és a Magyar Napló Kiadó (Bíró Gergely) vezetői, képviselői adtak át. A díjat azok a szerzők kapják, akiknek a könyveit a legnagyobb példányszámban vásárolták meg az elmúlt év során, és akik maguk is sokat tettek könyvük népszerűsítéséért. A korábbi években a díjat elnyerte már többek között Csender Levente, Farkas Wellmann Endre, Jókai Anna, Nagy Zsuka, Szakály
Sándor, Szakolczay Lajos, Szalay Károly, Ughy Szabina, Mirtse Zsuzsa, Lányi Gusztáv, Döme Barbara.

2024-ben az alábbi szerzők és műveik részesültek az elismerésben:

Magyar Napló Kiadó: Jánoki-Kis Viktória: Csend és zivatar

Orpheusz Kiadó: Andor Éva: Nizzánál a tenger

Széphalom Könyvműhely: Kende Katalin (szerk.): Kedves Bátyuskám! Várkonyi Nándor és Weöres Sándor barátsága levelezésük tükrében

A Magyar Napló irodalmi folyóirat 1994-es újraindulásáról, az azt kísérő küzdelmekről kérdezte a díjátadót követően Bíró Gergely Tokaji Írótábor-díjas író, szerkesztő, a Magyar Napló folyóirat megbízott főszerkesztője Mezey Katalin Kossuth-díjas költőt, írót, Oláh János özvegyét, valamint Rosonczy Ildikó történészt, Oláh János egykori legközvetlenebb munkatársát.

Az Oláh János nevét viselő szerkesztői ösztöndíjról Radics Péter, az ösztöndíjat kezelő Digitális irodalmi Akadémia vezetője beszélt.

A negyedik alkalommal odaítélt Oláh János állami szerkesztői ösztöndíj havi bruttó 200 000 Ft támogatást nyújt az ösztöndíjasoknak. Az ösztöndíj időtartama: 24 hónap, a 2024. szeptember 01. – 2026. augusztus 31. közötti időszak.

A díjazottak:
1. Fóris Kinga (Magyar Napló Kiadó)
2. Gyöngyösi Lilla Adrienn (Litera.hu Tartalomszolgáltató, Kiadó és Produkciós Kft.)
3. Kadák Enriko (Írók Alapítványa – Széphalom Könyvműhely)
4. Katona Alexandra (Kortárs Folyóirat Kiadói Kft.)
5. Dr. Konkoly Dániel Zoltán (Orpheusz Kiadói Kft.)
6. dr. Krizsai Fruzsina (Szépirodalmi Figyelő Alapítvány)
7. Lőrinczy Laura (Írott Szó Alapítvány)
8. Rácz Ágnes Éda (Pesti Kalligram Könyvkiadói és Könyvterjesztői Kft.)
9. Radnai Dániel Szabolcs (Alföld Alapítvány)
10. Sarlós Dávid (Múlt és Jövő Alapítvány)

Az est moderátora Mirtse Zsuzsa költő, író, szerkesztő volt.

Elolvasom a cikket