Visszafordíthatatlanok a nikotinfoltok?

A nikotinfolt gyakran a dohányzás egyik leglátványosabb jele. Sokak számára ezek a makacs sárga vagy barnás elszíneződések maradandónak tűnnek. Eljöhet az a pillanat, amikor meg akarunk szabadulni tőle, a foltok azonban nem tűnnek el olyan könnyedén. Lehet, hogy akkor a foltok visszafordíthatatlanok?

A nikotinfoltok mögött meghúzódó okok megértése

A nikotinfoltok kezeléséhez fontos megérteni, hogyan keletkeznek. A nikotin önmagában színtelen, de ha oxigénnel keveredik, megsárgul, és makacs nyomokat hagy a fogakon. Ha ehhez hozzáadjuk a cigarettafüstből származó kátrányt vagy a rágódohány maradványait, akkor a zománc – a fogak külső rétege – az elszíneződés elsődleges célpontjává válik.

Dr. Saakshi Hinduja, a bengalurui Aster CMI Kórház tanácsadója, általános és esztétikai fogorvosa elmagyarázza: „A zománc porózus, ami azt jelenti, hogy könnyen felszívja ezeket a pigmenteket, így idővel nehezebb eltávolítani a foltokat, ezáltal a mosoly nem lesz túl szép.”

A száj egészsége

Bár tagadhatatlan, hogy a dohányzás káros lehet a tüdőre, de fogakra is.

Dr. Faisal Noor Ahmad, az Uttar Pradeshi Sharda Egyetem adjunktusa figyelmeztet:

  • A nikotin csökkenti a nyáltermelést, ami kulcsfontosságú a savak semlegesítésében és az élelmiszer-részecskék kimosásában, ami növeli a fogszuvasodás.
  • A dohányzás az ínybetegségek kialakulásához is hozzájárul azáltal, hogy rontja a véráramlást, megnehezíti az íny gyógyulását és a fertőzések leküzdését.
  • Ezenkívül a dohány tartós használata gyengíti a zománcot, így a fogak érzékenyebbek lesznek a károsodásra, szuvasodásra.
  • Ezek a szokások rossz leheletet, ínyrecessziót is okozhatnak, súlyos esetekben pedig szájrákhoz vezethetnek.

Mik segíthetnek a foltok ellen?

Nos, amikor észrevesszük, hogy ezek a foltok megjelentek a fogunkon, akkor megszólal bennünk a vészcsengő: hogyan lehet megszabadulni tőlük?

„A vény nélkül kapható fehérítő termékek bizonyos mértékig segíthetnek a nikotinfoltok halványításában, különösen enyhe foltok esetén. Előfordulhat azonban, hogy nem olyan hatékonyak, mint a professzionális fogfehérítő kezelések, különösen a mélyen elhelyezkedő foltok esetében.

Dr. Ahmad azt mondja, hogy a fehérítő fogkrémek, csíkok és gélek enyhe csiszolóanyagokat vagy alacsony koncentrációban tartalmaznak fehérítőszereket, például hidrogén-peroxidot, amelyek idővel halványíthatják a felületi foltokat.

Mivel a zománc porózus, és ha a foltok túl mélyre hatoltak volna, az eredmény nem lesz a legjobb. Mindennek tetejébe a rendszeres használat károsíthatja a fogakat.

„Ezeknek a termékeknek a rendszeres használata fokozatos javulást eredményezhet, de idővel károsíthatja a fogfelületet. Makacs vagy kiterjedt festődés esetén a professzionális fehérítő kezelések vagy fogtisztítások általában hatékonyabbak. Ezenkívül a vény nélkül kapható termékek túlzott használata fogérzékenységet vagy zománckárosodást okozhat, ezért alkalmazásukat gondosan ellenőrizni kell” – teszi hozzá dr. Ahmad.

Szakmai segítségre van szüksége

Az otthoni kezelések jelenthetnek javulást, de gyakran elmaradnak a várttól. Míg a rendszeres ápolás enyhén halványíthatja a foltokat, a hatékonyabb megoldás érdekében jobb, ha fogorvoshoz fordulunk.

  • A fogkő eltávolítását és a polírozást is jobb szakemberre bízni, fogorvosunk szakszerűen eltávolíthatja a nikotin által okozott felületi foltokat.
  • A mélyebb elszíneződéshez általában professzionális fogfehérítő kezeléseket alkalmaznak, megfelelő koncentrációjú fehérítőszerekkel, például hidrogén-peroxiddal, hogy lebontsák a zománcba ágyazott foltokat az íny elfedésével.
  • Az olyan speciális lehetőségek, mint a lézeres fehérítés, javítják a fehérítési folyamatot a gyorsabb eredmény érdekében.

„A leggyakoribb probléma a fogérzékenység, amely akkor fordul elő, amikor a fehérítőszerek ideiglenesen szabaddá teszik a zománc alatti dentinréteget. Legrosszabb esetben az íny irritációja is előfordulhat, ha a fehérítő oldat érintkezik a lágy szövetekkel. A fehérítő termékek túlzott használata a zománc eróziójához vezethet, ami hajlamosabbá teszi a fogakat a szuvasodásra és további elszíneződésekre” – említi dr. Ahmad.

Elolvasom a cikket