A libanoni civilek kezdenek visszatérni otthonaikba

A megállapodás véget vetett az évek óta leghalálosabb összecsapásnak Izrael és az Irán által támogatott fegyveres csoport között, de Izrael még mindig harcol másik főellenségével, a Hamász palesztin fegyveres csoporttal a Gázai övezetben – írja a Reuters.

A libanoni hadsereg, amelynek feladata a tűzszünet fenntartásának biztosítása, közölte, hogy készül az ország déli részén, az Izrael által a Hezbollah elleni harcban erősen bombázott térségben, valamint a keleti városokban és a fegyveres csoport Bejrút déli külvárosában lévő erődjében való bevetésre.

Matracokkal, bőröndökkel, sőt bútorokkal megrakott autók és furgonok áramlottak át az erősen bombázott déli kikötővároson, Tíruszon, dél felé. A harcok az elmúlt két hónapban drasztikusan elfajultak, és libanoniak százezreit kényszerítették otthonuk elhagyására.

Az izraeli hadsereg szerdán közölte, hogy erői még mindig libanoni területen tartózkodnak, és felszólította a dél-libanoni falvak lakóit, akiket az elmúlt hónapokban evakuálásra utasítottak, hogy az izraeli hadsereg további értesítéséig halasszák el a hazatérést. Az izraeli csapatok mintegy hat kilométerre nyomultak be Libanonba a szeptemberben indított szárazföldi offenzíva során.

Izrael közölte, hogy azonosította a határhoz közeli területekre visszatérő Hezbollah-ügynököket, és tüzet nyitott, hogy megakadályozza közeledésüket. Nem voltak azonnali jelei annak, hogy az incidens aláásná a tűzszünetet.

A megállapodás, amely az izraeli–libanoni határ menti konfliktus lezárását ígéri, amely a tavalyi gázai háború kirobbanása óta több ezer ember halálát okozta, jelentős eredmény az Egyesült Államok számára Joe Biden elnök kormányzásának utolsó napjaiban.

A diplomáciai erőfeszítések most a szétrombolt Gáza felé fordulnak, ahol Izrael megesküdött, hogy megsemmisíti a Hamászt, amely a 2023. október 7-i, izraeli közösségek elleni támadásokat vezette.

Izrael azt mondta, hogy katonai célja Libanonban az volt, hogy biztosítsa annak a mintegy 60 ezer izraelinek a biztonságos visszatérését, akik az északi határ menti közösségeikből menekültek el, amikor a Hezbollah a Hamász támogatására rakétákkal kezdte lőni őket Gázában.

Libanonban egyes autók nemzeti zászlókat lobogtattak, mások dudáltak, és egy nőt lehetett látni, amint ujjaival a győzelem jelét villogtatta, amikor az emberek elkezdtek visszatérni az otthonukba, ahonnan elmenekültek.

A falvak közül, ahová az emberek valószínűleg visszatérnek, sok elpusztult.

Hussam Arrout, egy négygyermekes apa elmondta, hogy alig várja, hogy visszatérjen az otthonába.

„Az izraeliek nem vonultak vissza teljesen, még mindig a határon vannak. Ezért úgy döntöttünk, hogy megvárjuk, amíg a hadsereg bejelenti, hogy bemehetünk. Akkor azonnal bekapcsoljuk az autókat, és elmegyünk a faluba” – mondta.

A tűzszünet bejelentéséről Biden kedden beszélt a Fehér Házban, nem sokkal azután, hogy az izraeli biztonsági kabinet 10–1 arányban jóváhagyta a megállapodást.

„Ezt úgy tervezték, hogy az ellenségeskedések tartósan megszűnjenek – mondta Biden. – Ami a Hezbollahból és más terrorszervezetekből megmaradt, nem engedjük meg, hogy újra veszélyeztessék Izrael biztonságát.”

Izrael 60 nap alatt fokozatosan kivonja erőit, miközben a libanoni hadsereg átveszi az ellenőrzést az Izraellel közös határhoz közeli területek felett, hogy a Hezbollah ne tudja ott újjáépíteni infrastruktúráját egy költséges háború után – mondta Biden.

Elmondta, hogy kormánya a Gázai övezetben is szorgalmazza a nehezen elérhető tűzszünetet.

A Hamász tisztviselője, Sami Abu Zuhri a Reutersnek azt mondta, hogy a csoport „nagyra értékeli” Libanon jogát, hogy olyan megállapodásra jusson, amely megvédi a népét, és reméli, hogy a gázai háborút lezáró megállapodás létrejöhet.

Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó közölte, hogy az Egyesült Államok szerdán megkezdi a gázai tűzszünetre irányuló újabb erőfeszítéseit.

Elolvasom a cikket