Napjainkban óriásira nőtt az igény az egészséges életmód követése iránt, és a diéta szó használata szinte mindennapossá vált, és megszámlálhatatlanul sok fajtája alakult ki az évek során. A megszorításra építő fogyókúra azonban nehezen fenntartható, a kezdeti sikereket pedig hamar kudarc és visszaesés követheti. A beláthatatlan ideig tartó jojózás helyett sokkal kifizetődőbb olyan szokásokat kialakítani, amelyeket be tudunk építeni a hétköznapokba. Eláruljuk, melyek ezek.
Diéta helyett egészséges szokások
Egy kiegyensúlyozott étrend követése nemcsak egyszerűbb, de sokkal célravezetőbb is, akár az egészségünk megtartása, akár a súlycsökkentés a célunk. A fogyáshoz persze kevesebb kalória bevitelére van szükség, ám ez nem jelenti azt, hogy mindenről le kell mondanunk. Vannak azonban olyan szokások, amiket ajánlott bevezetni a siker érdekében.
1. Fontos az előre tervezés
Ha tehetjük, főzzünk saját magunknak, és készítsük el előre akár az egész napi menünket. Az általunk összeállított ételek hozzávalóit és elkészítési módját pontosan ismerjük, így elkerülhetjük azokat az alapanyagokat, amelyek nem válnak javunkra. Emellett amikor éhesek vagyunk, van mihez nyúlni, és sokkal kisebb eséllyel fogyasztunk cukros vagy zsíros ételeket.
2. Tudatos választások
A tudatos étkezés nem csak az ételek gondos megválasztását jelenti, azok elfogyasztására is vonatkozik. Fontos, hogy akkor együnk, amikor éhesek vagyunk, és amikor eszünk, ne végezzünk más tevékenységet. Annyit együnk, amennyi jólesik, ha például az evés ritmusa lassul, az annak a jele, hogy jóllakottak vagyunk, ilyenkor hagyjuk abba az evést. A túlevés mellett az alulfogyasztás is kerülendő, hiszen a szervezetünknek szüksége van az összes tápanyagra.
3. Kerülendő ételek
Nem ajánlott jó és rossz címkével ellátni az élelmiszereket, hiszen a táplálkozás ennél jelentősen összetettebb tudomány. De tény, hogy vannak olyan ételek, amiket az egészségünk érdekében jobb elkerülni. Ilyenek az ultrafeldolgozott élelmiszerek, valamint a nagyon magas cukor-, illetve zsírtartalmú alapanyagok.
4. Előnyben részesítve
Egy kiegyensúlyozott étrend zöldségekben és gyümölcsökben gazdag. Bárki bármit mond, ezekből annyit ehetünk, amennyit csak akarunk. A teljes kiőrlésű gabonák, valamint a hüvelyesek rendszeres fogyasztása, a sovány fehérje és az olajos magvak is naponta szerepelhetnek a menünkben. Emellett a növényi alapú élelmiszerek előnyben részesítésével tehetünk a legtöbbet az egészségünkért, ami az alakunkon is látszani fog.
Csupán négy alapelv, de mindegyiket könnyedén betarthatjuk. Ha ezeken felül pedig még némi mozgást is sikerül beépíteni a mindennapjainkba, akkor biztosan látványos eredményt érhetünk el, amit megtartani is könnyű lesz.