Ez a változatos étrend valószínűleg kulcsszerepet játszott abban, hogy a dinoszauruszok alkalmazkodtak a változó környezeti feltételekhez, és később domináltak más állatcsoportok felett – számol be a Pravda.
„A dinoszauruszok azért tudtak túlélni és gyarapodni, mert étrendjük lehetővé tette számukra, hogy jobban alkalmazkodjanak az ökoszisztéma változásaihoz” – magyarázza Martin Kvarnström, az Uppsalai Egyetem kutatója.
A dinoszauruszok evolúciója: az első fajoktól a dominanciáig
A fosszíliák szerint az első dinoszauruszok több mint 230 millió évvel ezelőtt, a triász időszakban jelentek meg. Ezeket a korai hüllőket olyan csípőízületek jellemezték, amelyek lehetővé tették számukra, hogy lábaikat a testük alatt tartsák, nem pedig oldalra kinyújtva, mint a gyíkok. A dinoszauruszok azonban csak 200 millió évvel ezelőtt, a triász időszak végén a többi hüllő tömeges kihalását követően tudtak uralkodni.
Kvarnström csapata 532 megkövesedett bromalitot – ahogy az ősi ürülék- és hányadéktömegeket nevezik – elemzett, amelyeket a Lengyel Földtani Intézetben tárolnak. Ezeket a, lengyelországi nyolc lelőhelyről az elmúlt évtizedekben gyűjtött mintákat 3D-ben szkennelték be, hogy megvizsgálják tartalmukat. A tudósok olyan táplálékmaradványokat találtak, amelyeket a korai dinoszauruszok és más állatok étrendjével és életmódjával hoztak összefüggésbe.
Az éghajlat és az ökoszisztémák szerepe
A gyakoribb vulkánkitörések és a tektonikus lemezeltolódások okozta éghajlati változások a páratartalom növekedéséhez, áradásokhoz és új vízfolyások kialakulásához vezettek. Ez ösztönözte a növényvilág sokféleségét, amely kedvezett a növényevő dinoszauruszoknak. Méretük és számuk nőtt, és a rájuk vadászó, húsevő fajok is követték őket.
A nem idinoidák, mint például a növényevő dicynodont Lisowicia, kevésbé alkalmazkodtak. A főként tűlevelűekből álló étrendjük nem tette lehetővé számukra, hogy alkalmazkodjanak a változó növényzethez, ellentétben a dinoszauruszokkal, amelyek sokféle növénnyel táplálkozhattak.
Átmenet a dinoszauruszok világába
Harmincmillió évvel a megjelenésük után, a nagy húsevők megjelenésével a jura elején véget ért az első dinoszauruszok dominanciája. Michael Benton, a Bristoli Egyetem munkatársa szerint a triász végén bekövetkezett, tömeges kihalás volt „világuralmuk” utolsó állomása.
Emma Dunne, a németországi Friedrich-Alexander Egyetem munkatársa úgy látja, hogy a tanulmány jelentős előrelépést jelent a dinoszauruszok evolúciójának megértésében.
„Az ősi ürülék tanulmányozása szórakoztatónak tűnik, de valójában fontos szerepet játszik a kirakós játék hiányzó darabjainak kitöltésében” – jegyzi meg.