„Az erjedés során bizonyos anyagok lebontása zajlik, ami hozzájárul a jobb emésztéshez. Bebizonyosodott, hogy az erjesztett termékek hasznos tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek csökkentik a pattanások megjelenését, valamint gátolják a bőr öregedési folyamatát. Ezenkívül az erjesztett ételek segítenek a pluszkilók leadásában” – mondta Szuhorukova.
A gasztroenterológus szerint a tejtermékekben az erjedés során létfontosságú probiotikumok és prebiotikumok képződnek.
A probiotikumok segítenek az emésztőrendszeri rendellenességeknél, megszabadulnak a gyomorégéstől, a székrekedéstől és a hasmenéstől. Ezek a mikroorganizmusok segítenek a májnak megszabadulni a felesleges zsírtól, és még az ízületi gyulladás tüneteit is csökkentik.
„A legtöbb probiotikum természetesen a mesterséges adalékanyagok, töltőanyagok és színezékek nélküli tejtermékekben van. Valamivel kevesebb a savanyú káposztában és regionális társaiban. Még kevesebb – a savanyú uborkában (ecet nélkül). Rendszeres használat esetén a probiotikumok nemcsak az emésztésünkre vannak jótékony hatással, hanem erősítik az immunrendszert, és a szervezet B-vitaminokkal való ellátása révén növelik az energiaszintet” – mondta Szuhorukova.
Az orvos emlékeztetett arra, hogy a fermentáció egy természetes erjedési folyamat, amelynek során a mikroorganizmusok oxigénhiány miatt lebontják a szerves vegyületeket. Az ilyen termékek hasznos ásványi anyagokkal, B-, C- és K-vitaminokkal, omega-3 zsírsavakkal, nátriummal, vassal, antioxidánsokkal és probiotikumokkal gazdagodnak.
Az erjedést okozhatja a fehérje lebontása, mint a húsban vagy a halban, a tejsav mikroorganizmusok munkája, mint a savanyú káposztában, mikrobiális kultúra, mint a kefirben vagy az ayranban, oltó hozzáadása, mint a sajtban. Az erjesztés révén a termékek hosszabb ideig megőrződnek anélkül, hogy elveszítenék jótékony tulajdonságaikat.