Egy új tanulmány alapján sikerült megfejteni egy ősi, törökországi műemlék rejtélyes feliratát – számol be a The Independent. A szakértők régóta vitatkoznak a szöveg jelentésén, most úgy tűnik, egy istennőre utal – írja az ng.24.hu.
Az erősen megrongálódott, ófríg nyelven írt feliratot az Arslan Kaya, azaz az Oroszlán-szikla nevű, 2600 éves nyugat-törökországi emlékműbe vésték. A struktúra egy szfinxet és egy, oroszlánok által körbevett istennőt ábrázol.
Az építményt 1884-ben fedezték fel, a helyi feliratot az idő és a vandalizmus egyaránt súlyosan megrongálta. A kutatók 140 éve vitatkoznak a szövegről, elsősorban azért, mert a betűk többsége kivehetetlen.
Szakértők egy csoportja most arra jutott, hogy a felirat a frígek által az istenek anyjaként tisztelt Materanra utalhat.
A kutatók a délelőtti fényeket használták ki a vizsgálathoz, amelyek a megmaradt nyomokat kiemelő árnyékokat hoztak létre. A csapat emellett az emlékműről készült 19. századi fényképeket is elemezték, így észlelve a Materan betűjelet.
Az emlékmű néhány stilisztikai részlete alapján az i. e. 6. század első felére, a Lüdiai Birodalom fénykorára datálták. Az államalakulat ekkor a Frígiai Birodalom mellett dominálta a régiót.