MH
2024. december 1. vasárnap. 11:16
A lapnak megszólaló, Sophie nevű ötgyermekes nő elárulta, a várandóssága alatt végig „dolgoznia” kellett, és a szülés előtt egy héttel is szexelt a kuncsaftokkal.
Ötödik gyermekét császármetszéssel hozta a világra, amely után az orvosok hat hét ágynyugalmat javasoltak, de mint a nő fogalmazott, az nem volt opció, így visszament dolgozni. „Nem engedhettem meg magamnak, hogy abbahagyjam, mert szükségem volt a pénzre” – nyilatkozta a BBC-nek.
A lap Sophie esete kapcsán megjegyezte, az ő élete is sokkal könnyebb lett volna, ha joga lett volna a szülési szabadságra, amelyet a munkáltatója fizet. Egy új belgiumi törvény értelmében – amely az első ilyen jellegű törvény a világon – ez mostantól így lesz.
A szexmunkások ezután hivatalos munkaszerződésre, egészségbiztosításra, nyugdíjra, szülési szabadságra és betegszabadságra válnak jogosulttá.
Lényegében úgy fogják kezelni ezt a „foglalkozást”, mint bármely más munkát. „Ez egy lehetőség számunkra, hogy emberek lehessünk” – mondta Sophie.
Emberkereskedelmet és kizsákmányolást emlegetnek a kritikusok
Világszerte több tízmillió szexmunkás él. 2022 óta Belgiumban és több más országban, köztük Németországban, Görögországban, Hollandiában és Törökországban is legalizálták ezt a tevékenységet. Belgium azonban világelső abban, hogy munkavállalói jogokat és szerződéseket ad a területen dolgozóknak.
Erin Kilbride, az emberi jogok kutatója üdvözölte a döntést.
„Radikális, de ez a legjobb lépés, amelyet valaha is láttunk. Minden országnak ebbe az irányba kellene haladnia” – jelentette ki.
A mostani belga döntést 2022-ben hónapokig tartó tiltakozás előzte meg, amelyet a covidjárvány idején az állami támogatás hiánya váltott ki. Ennek egyik élharcosa Victoria, a Szexmunkások Belga Uniójának elnöke volt, aki korábban 12 évig escortként dolgozott. Számára ez egy személyes küzdelem volt. Victoria saját bevallása szerint a prostitúcióra szociális szolgáltatásként tekint, és a szex csak körülbelül tíz százalékát teszi ki annak, amit csinál.
A törvény kritikusai szerint ugyanakkor ez a lépés emberkereskedelemhez, valamint további kizsákmányoláshoz és visszaélésekhez vezethet
„Veszélyes »normalizálni« egy olyan szakmát, amely a maga nemében mindig veszélyes” – hangsúlyozta a BBC-nek egy olyan civil szervezet önkéntese, amely az utcai szexmunkásokat segíti Belgiumban.